do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Saturn má nyní víc měsíců než Jupiter, pomohl mu nedávný objev 20 malých měsíců

Ještě donedávna měla nejvíce známých měsíců ve sluneční soustavě planeta Jupiter, a to 79. Nově však bylo objeveno hned 20 nových těles na oběžné dráze planety Saturn, která tak má nyní 82 měsíců. Objev se podařil týmu vědců vedených Scottem S. Sheppardem, který pracoval s teleskopem Subaru na Havaji. Stejný tým vědců objevil loni 12 nových měsíců u planety Jupiter.Nově objevené měsíce Saturnu mají všechny kolem 5 kilometrů v průměru a jsou většinou součástí jedné ze tří širších skupin měsíců s podobnými oběžnými drahami. Tyto skupiny měsíců mohly vzniknout například rozpadem většího tělesa.

Rodina Norů

17 z nově objevených objektů je na retrográdní oběžné dráze, tedy obíhají planetu v opačném směru, než je její rotace. Všechny jsou součástí rodiny Norů, která označuje retrográdní měsíce Saturnu ve vzdálenosti 13-21 milionů kilometrů. Trvá jim zhruba tři roky než obletí planetu.

Rodina Inuitů

2 prográdní měsíce, které obíhají planetu po směru její rotace, patří do rodiny Inuitů a doplňují tak pětici doposud známých objektů v této skupině. Tato tělesa obletí Saturn zhruba jednou za dva roky.

Rodina Galů

Poslední z nově objevených měsíců zřejmě patří do rodiny Galů, i když se z prográdních měsíců nachází výrazně nejdál od planety. Je tedy možné, že byl gravitační interakcí s jinými měsíci vystřelen dál od svých souputníků. Veřejnost bude mít možnost nové měsíce pojmenovat, podobně jako tomu bylo loni u nově objevených měsíců planety Jupiter. Podle toho, do jaké rodiny měsíc patří by měl dostat jméno ze severské, inuitske, nebo galské mytologie.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit