Japonsko < LIVING fUTURE

Japonsko se připojilo k programu Artemis, který má za cíl po dlouhé době dopravit člověka na Měsíc

Japonská vláda plánuje připojení k americkému lunárnímu programu Artemis, oznámil to premiér země Shinzo Abe na Twitteru. Zatím není zcela zřejmé, jakým způsobem bude Japonsko k programu přispívat - dá se očekávat, že to bude předmětem následných jednání. NASA dlouhodobě počítá s tím, že její nový lunární program chce rozvíjet s komerčními i mezinárodními partnery.

Měsíc

Měsíc snímek Měsíce pořízený vesmírnou sondou Galileo při jejím odletu k Jupiteru. Vlevo nahoře leží Mare Imbrium tvořené hlavně ztuhlou lávou z období geologické aktivity Měsíce. Obrázek je výsledkem kompozice 18 snímků pořízených systémem několika instrumentů sondy Galileo.Japonská vesmírná agentura JAXA už nyní vyvíjí společně s Toyotou velký lunární rover, který by mohl pomoci astronautům zkoumat měsíční povrch i poměrně daleko od plánované kolonie. Navíc plánuje provozovat novou generaci nákladní lodě HTV, která by mohla zásobovat lunární stanici Gateway. Dá se očekávat, že na oplátku bude Japonsko chtít vyslat na jedné z misí na Měsíc společně s americkými astronauty také prvního Japonce.

Na programu Artemis se s NASA podílí také evropská vesmírná agentura ESA. Jde zejména o dodávku servisních modulů pro vesmírnou loď Orion. Servisní modul založený na evropské nákladní lodi ATV doplní lodě Orion minimálně při misích Artemis-1 a Artemis-2. S NASA spolupracuje také kanadská vesmírná agentura CSA, která dodá robotické rameno pro lunární stanici Gateway.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Japonsko
tag icon
Další články z kategorie
Japonsko