SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce
V pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.
Lunární program Artemis
Artemis je dlouhodobý program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.
Komerční lunární program CLPS Od roku 2021 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
- 2021/6 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
- 2021/10 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce
- 2022/12 přistávací modul XL-1 doveze na povrch Měsíce střední rover MoonRanger
- 2023 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
- 2023 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Artemis
Rusko a Čína spojí své síly pro výstavbu lunární výzkumné stanice
Ruská federace plánuje spolupráci s Čínou na výstavbě a používání lunární stanice. Obě země nyní připravují vzájemnou dohodu o mezinárodní lunární výzkumné stanici ILRS (International Lunar Research Station). Zatím není zřejmé, kdy bude dohoda podepsána. Rýsuje se tak už druhá stanice na Měsíci vedle americké základny Artemis basecamp.
NASA na čtvrtek plánuje opakovaný test rakety SLS - pokud se podaří, mohla by raketa poprvé letět do vesmíru ještě letos
Americká vesmírná agentura zůstává i po problémech při posledním testu rakety SLS mírně optimistická a nevylučuje první start této těžké rakety ještě v tomto roce. Opakování zážehu SLS (tzv. green run) je nyní plánováno na čtvrtek 25. února. Prví lednový test byl automaticky přerušen po 67 sekundách z původně plánovaných 485 sekund.
celý článekSpolečnost Firefly Aerospace dopraví na povrch Měsíce přistávací modul s vědeckými instrumenty NASA
NASA udělila společnosti Firefly Aerospace kontrakt na dopravu 10 vědeckých instrumentů na povrch Měsíce. Mise bude součástí komerčního programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), ve kterém NASA najímá soukromé společnosti pro dopravu nákladu na Měsíc. Firefly na Měsíc pošle přistávací modul Blue Ghost, mise je plánována na polovinu roku 2023.
Součástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan
Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.
NASA upřesnila plány astronautů na Měsíci při misi Artemis-3 v roce 2024
Americká vesmírná agentura NASA upřesnila aktivity, které očekává od astronautů při misi Artemis-3 - první cesty lidí na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích. Ta by měla nastat v 2024 a měla by na Zemi přivést 85 kilogramů hornin - při misích Apollo to bylo průměrně 64 kg. Dvojice astronautů v rámci mise Artemis-3 stráví na Měsíci maximálně 6,5 dne.
celý článekNokia pro NASA na Měsíci postaví mobilní síť čtvrté generace, fungovat by mohla už za 2 roky
Americká vesmírná agentura vybrala společnost Nokia pro výstavbu první mobilní sítě na Měsíci. Podle Nokie bude signál šířen ze stacionárního přistávacího modulu, který by měl na Měsíc letět v roce 2022. Mobilní signál LTE umožní komunikaci malým roverům, které budou zkoumat okolí místa přistání. V následujících letech bude podobný systém využíván také astronauty, kteří na Měsíc poletí v rámci programu Artemis.
celý článekRusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státy
Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.
celý článek