SpaceX nabízí NASA vesmírnou loď Starship pro dopravu nákladu na povrch Měsíce

20. 11. 2019

V pondělí NASA prohlásila, že Starship by mělo být možné využít při dopravě nákladu na Měsíc. SpaceX je jedna z 5 společností, se kterými NASA v současnosti spolupracuje na přípravě misí, které předcházejí misi Artemis 3 plánované na rok 2022, kdy na Měsíc poletí lidská posádka. První let Starship na Měsíc by mohl proběhnout v roce 2022.

Starship, oblet Měsíce

Starship, oblet Měsíce vesmírná loď Starship společnosti SpaceX při obletu Měsíce.Vesmírný program Artemis

Podobně jako program Apollo v 60 a 70 letech minulého století má program Artemis za cíl dostat astronauty na Měsíc. Jádrem programu je vesmírná loď Orion, kterou pro NASA vyvíjí společnost Lockheed Martin a raketa SLS.

2020: Artemis 1
První let vesmírné lodi Orion za oběžnou dráhu Země a první let rakety SLS je aktuálně plánovaný na červen 2020. Při misi Artemis-1 (dříve označované jako Exploration Mission 1, EM-1) obletí vesmírná loď Orion bez posádky Měsíc. Mise by měla trvat 3 týdny.

2023: Artemis 2
První let Orionu s posádkou je plánovaný na rok 2022, nebo 2023. Při misi Artemis-2 loď Orion se čtyřčlennou posádkou obletí Měsíc a vrátí se zpět na Zemi. 

2024: Artemis 3
V roce 2024 by měla vesmírná loď Orion dopravit posádku k orbitální stanici Gateway. Posádka poté pomocí přistávacího modulu přistane poprvé na povrchu Měsíce.

2025: Artemis 4
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2026: Artemis 5
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2027: Artemis 6
Let posádky k Měsíci. Testování vybavení. Doprava zařízení na orbitální stanici Gateway.

2028: Artemis 7
Při misi Artemis 7 by měla vesmírná loď Orion dopravit na Měsíc zařízení Lunar Surface Asset, které bude sloužit pro astronauty cestující na Měsíc při misi Artemis 8.

2028: Artemis 8
Prodloužená dvouměsíční mise s posádkou na povrch Měsíce.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Artemis

Rusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státy

16. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Rusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státyŘeditel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.

celý článek

Osm zemí podepsalo smlouvu Artemis, která nastavuje spolupráci ve vesmíru

15. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Osm zemí podepsalo smlouvu Artemis, která nastavuje spolupráci ve vesmíruMezinárodní spolupráce při průzkumu Měsíce a hlouběji ve vesmíru se dnes posunula o kus dál podepsáním smlouvy Artemis (Artemis Accords). Signatáři této dohody jsou kromě NASA, dalších 7 vesmírných agentur, které se budou na programu Artemis nějakým způsobem podílet. Smlouva samotné definuje přístup k průzkumu vesmíru, ke kterému se tyto agentury zavazují.

celý článek

NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující roky

22. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující rokyAmerická vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.

celý článek

Plánované přistání astronautů na Měsíci v roce 2024 možná nakonec nebude v blízkosti pólu

19. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Plánované přistání astronautů na Měsíci v roce 2024 možná nakonec nebude v blízkosti póluV roce 2024 plánuje NASA poslat astronauty zpátky na povrch Měsíce. Doposud se počítalo s přistáním v okolí jižního pólu, kde vědci předpokládají přítomnost vodního ledu na povrchu. V novém prohlášení ředitel NASA Jim Bridenstine nicméně zmiňuje možnost výběru snadněji dostupného místa - například jednoho z míst přistání misí Apollo.

celý článek

NASA chce do dvou let poslat sondu na Měsíc, vyzvala své komerční partnery k podání nabídek

12. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

NASA chce do dvou let poslat sondu na Měsíc, vyzvala své komerční partnery k podání nabídekAmerická vesmírná agentura plánuje v roce 2022 poslat na Měsíc vesmírnou sondu s 10 instrumenty. Vyzvala proto svých 14 partnerů v programu CLPS (Commercial Lunar Payload Services), aby podali nabídku, jak tohoto cíle dosáhnout. Tato mise, společně s dalšími plány NASA připraví půdu pro program Artemis, během kterého poletí na Měsíc lidské posádky. NASA zároveň zveřejnila, že soukromým společnostem zaplatí za jakékoli zajímavé vzorky hornin dovezené z Měsíce.

celý článek

Statický zážeh motoru na tuhá paliva pro raketu SLS

8. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

Statický zážeh motoru na tuhá paliva pro raketu SLS Společnost Northrop Grumman ve středu otestovala motor na pevné pohonné látky, kterým bude vybavena raketa SLS. Ke statickému zážehu FSB-1 (Flight Support Booster) ve vertikální poloze došlo v testovacím zařízení Promontory v Utahu. Na základě výsledků téměř dvouminutového zážehu budou ověřeny použité materiály, procesy a vylepšení pro raketu, která má vynášet astronauty k Měsíci a hlouběji do vesmíru.

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?

29. 6. 2020 (novější než zobrazený článek)

Jak se bude chodit na záchod na Měsíci? NASA hledá nové nápady, máte nějaké?Americká vesmírná agentura vyzvala veřejnost, aby jí pomohla navrhnout nový záchod pro astronauty, kteří poletí na Měsíc. S nápady můžete přicházet i vy, a to do letošního srpna. Svůj čas na záchodě, tak nyní můžete věnovat i něčemu přínosnému a přemýšlet nad tím, jaké to je, dělat potřebu v šestinové gravitaci.

celý článek