do not follow here
Alfa Centauri < LIVING fUTURE

Astronomové se pokusili vyfotit exoplanetu u nejbližší hvězdy, mohla by mít velké prstence

Kolem hvězdy Proxima Centauri, která se nachází Slunci nejblíže, pravděpodobně obíhají alespoň dvě exoplanety. K planetě Proxima Centauri b, která byla objevena v roce 2016, přibyla na začátku letošního roku ještě zatím nepotvrzená exoplaneta c, obě byly objeveny prostřednictvím pozorování pohybu hvězdy. Exoplanetu Proxima c se nyní astronomové pokusili pozorovat přímo, výsledky však nebyly zcela jednoznačné.Při objevení exoplanety pomocí metody radiální rychlosti není pozorována přímo planeta, ale hlavně hvězda. Gravitace exoplanety totiž drobným způsobem působí na pohyb hvězdy, z čehož lze odvodit existenci a případně i hmotnost exoplanety.

Astronomové nyní zanalyzovali pozorování nejbližší hvězdy teleskopem VLT (Very Large Telescope) za poslední 4 roky, aby mohli její existenci potvrdit. Mezi daty se nicméně nenachází žádný jasný signál, který by odpovídal předpovědím podle pohybu hvězdy. Nějaký signál, se jim ale přece jen nalézt podařilo, exoplanetě Proxima c by však mohl odpovídat pouze, pokud by se na její oběžné dráze nacházely velké prstence.

Nejbližší hvězdný systém má mezi astronomy hodně pozornosti. Proxima Centauri se tak může těšit na další pozorování ze Země a možná i návštěvu - vědci uvažují a vyslání drobných mezihvězdných sond k blízkým hvězdám a Proxima je pochopitelně v popředí seznamu kandidátů. Přílet ke hvězdě vzdálené přes 4 světelné roky však nelze očekávat dřív než za desítky let. Nezbude tedy zatím, než se pokoušet exoplanety v tomto systému vyfotit od Země.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Proxima Centauri 4.2 ly
2 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

tag icon
Další články z kategorie
Alfa Centauri
Načítám stránku...
x zrušit