do not follow here
MMX < LIVING fUTURE

Japonsko chce v roce 2024 vyslat sondu k měsíci Marsu, mohla by i přivézt vzorky hornin

Japonská vláda schválila tamní vesmírné agentuře projekt MMX, který si klade za cíl přivézt vzorky z jednoho z měsíců planety Mars. Vývoj vesmírné sondy se tak posouvá z analytické fáze, do fáze vývojové. Sonda by měla letět do vesmíru v roce 2024 a navštíví oba měsíce Marsu - Phobos i Deimos. Z prvního z nich by se měla pokusit získat vzorky a dopravit je na Zemi.Měsíce Marsu jsou pro získání vzorků ideální, nemají totiž atmosféru a gravitaci jako samotná planeta. Vesmírná sonda MMX (Martian Moon eXploration) bude z oběžné dráhy zkoumat oba měsíce planety, k Phobosu navíc vyšle přistávací modul, který má na povrchu strávit několik hodin a posbírat alespoň 10 gramů. Sonda se poté vydá zpět k Zemi a pokud vše půjde podle aktuálních plánů, stane se v roce 2029 první, která se od Marsu vrátila.

Vědci chtějí pomocí získaných vzorků zjistit, zda jsou měsíce Marsu zachycené planetky, nebo vznikly společně s planetou. Na misi se budou kromě japonské vesmírné agentury JAXA podílet také NASA a ESA.

Na průzkum měsíců Marsu se dodnes soustředily pouze sovětské a ruské sondy. Sovětské mise Fobos-1 a Fobos-2 z roku 1988 skončily neúspěchem (i když sondě Fobos-2 se podařilo dostat až k Marsu a poslat pár snímků, než se odmlčela). V roce 2011 se Rusko pokusilo vyslat k Marsu sondu Fobos-Grunt, která měla přivézt vzorky hornin, nepodařilo se jí však opustit oběžnou dráhu Země.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
MMX

Načítám stránku...
x zrušit