Japonsko chce v roce 2024 vyslat sondu k měsíci Marsu, mohla by i přivézt vzorky hornin

Japonská vláda schválila tamní vesmírné agentuře projekt MMX, který si klade za cíl přivézt vzorky z jednoho z měsíců planety Mars. Vývoj vesmírné sondy se tak posouvá z analytické fáze, do fáze vývojové. Sonda by měla letět do vesmíru v roce 2024 a navštíví oba měsíce Marsu - Phobos i Deimos. Z prvního z nich by se měla pokusit získat vzorky a dopravit je na Zemi.

Phobos

Phobos Jeden ze dvou měsíců planety MarsMěsíce Marsu jsou pro získání vzorků ideální, nemají totiž atmosféru a gravitaci jako samotná planeta. Vesmírná sonda MMX (Martian Moon eXploration) bude z oběžné dráhy zkoumat oba měsíce planety, k Phobosu navíc vyšle přistávací modul, který má na povrchu strávit několik hodin a posbírat alespoň 10 gramů. Sonda se poté vydá zpět k Zemi a pokud vše půjde podle aktuálních plánů, stane se v roce 2029 první, která se od Marsu vrátila.

Vědci chtějí pomocí získaných vzorků zjistit, zda jsou měsíce Marsu zachycené planetky, nebo vznikly společně s planetou. Na misi se budou kromě japonské vesmírné agentury JAXA podílet také NASA a ESA.

Na průzkum měsíců Marsu se dodnes soustředily pouze sovětské a ruské sondy. Sovětské mise Fobos-1 a Fobos-2 z roku 1988 skončily neúspěchem (i když sondě Fobos-2 se podařilo dostat až k Marsu a poslat pár snímků, než se odmlčela). V roce 2011 se Rusko pokusilo vyslat k Marsu sondu Fobos-Grunt, která měla přivézt vzorky hornin, nepodařilo se jí však opustit oběžnou dráhu Země.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
MMX

Japonská sonda MMX bude první, která pořídí snímky Marsu v 8K rozlišení, na Zemi je ale nepošle

Japonská vesmírná agentura JAXA a vysílací společnost NHK společně vyvinou kameru s ultra-vysokým rozlišením pro vesmírnou misi MMX. Snímky Marsu a jeho měsíců pořízené v bezprecedentním rozlišení budou ale tak velké, že nebude možné je poslat zpět na Zemi. Sonda proto bude na Zemi posílat pouze zmenšené snímky a ty s největším rozlišením přiveze spolu se vzorky hornin na Zemi.

celý článek