Donedávna utajovaná společnost Astra potají vyvinula raketu, vypustí ji během několika týdnů z Aljašky
Ještě před pár týdny neznámá americká společnost Astra se chystá vypustit na oběžnou dráhu raketu z Aljašky. Jde o malou dvoustupňovou raketu, která má do vesmíru vynést tři malé cubesaty. Astra se pokouší uspět ve výzvě agentury DARPA, která hledá nové společnosti schopné rychle a levně vynášet na oběžnou dráhu malé náklady.
Společnost Astra byla založena v roce 2016, vznikla přeměnou firmy Ventions LLC založené v roce 2005. O dva roky později už testovala první raketu (Rocket 1.0) a také druhou raketu (Rocket 2.0) na ostrově Kodiak na Aljašce. Oba starty měly určité problémy, společnost je nicméně prezentuje jako úspěšně. To vše bylo ukryto před zraky veřejnosti. Pokud se podaří první start třetí rakety (Rocket 3.0), DARPA udělí Astře cenu 12 milionů dolarů. V řádu dní nebo týdnů by potom měl přijít druhý start, za který v případě úspěchu firma obdrží dalších 10 milionů. Společnost Astra hodlá vstoupit na trh s dopravou malých nákladů na oběžnou dráhu. Na jejím webu lze rezervovat cestu na raketě počínaje letošním říjnem.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Rakety
NASA udělila kontrakt na vývoj rakety, která vynese vzorky materiálu z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu
Americká vesmírná agentura vybrala společnost Northrop Grumman, aby pro ni vyvinula systém, který dopraví vzorky hornin z povrchu Marsu na jeho oběžnou dráhu. Společná mise americké a evropské vesmírné agentury si klade za cíl přivézt vzorky z Marsu na Zemi pomocí několika vesmírných sond. Prvním krokem je sběr těchto vzorků roverem Perseverance, který v únoru dosedl na povrch planety.
Indická raketa PSLV vynesla na oběžnou dráhu první čistě brazilskou družici
Indická raketa PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) v neděli úspěšně vynesla na oběžnou dráhu brazilskou družici Amazon-1 a dalších 18 menších satelitů. Úkolem první ryze brazilské družice bude pozorování amazonských deštných pralesů a přesné zaznamenání jejich úbytku.
NASA na čtvrtek plánuje opakovaný test rakety SLS - pokud se podaří, mohla by raketa poprvé letět do vesmíru ještě letos
Americká vesmírná agentura zůstává i po problémech při posledním testu rakety SLS mírně optimistická a nevylučuje první start této těžké rakety ještě v tomto roce. Opakování zážehu SLS (tzv. green run) je nyní plánováno na čtvrtek 25. února. Prví lednový test byl automaticky přerušen po 67 sekundách z původně plánovaných 485 sekund.
celý článekV létě a na podzim poletí do vesmíru po delší odmlce opět těžká raketa Falcon Heavy
Po více než dvou letech od posledního startu poletí letos v létě opět do vesmíru raketa Falcon Heavy od společnosti SpaceX, která se skládá ze tří raket Falcon 9. Tato raketa, která letěla na oběžnou dráhu zatím 3x, vynese v červenci a říjnu náklad pro americké vesmírné síly. Během mise bude poslední stupeň rakety několikrát zažehnut, aby umístil náklad na různé oběžné dráhy.
celý článekNASA se domluvila se SpaceX, Falcon Heavy dopraví na oběžnou dráhu Měsíce základní moduly stanice Gateway
Americká vesmírná agentura vybrala společnost SpaceX pro dopravu základních modulů stanice Gateway na oběžnou dráhu Měsíce. Součástí dohody je doprava modulu PPE (Power and Propulsion Element), který bude stanici zásobovat energií a obytného modulu HALO (Habitation and Logistics Outpost). Oba moduly poletí do vesmíru společně na raketě Falcon Heavy nejdřív v květnu 2024. Celkem za tuto službu NASA zaplatí SpaceX 331,8 milionů dolarů.
Vesmírnou sondu Europa Clipper vynese do vesmíru komerční raketa
NASA už nepočítá s tím, že by vesmírnou sondu Europa Clipper vynesla do vesmíru stále vyvíjená raketa SLS. Po svolení amerického kongresu k použití komerčního nosiče se nyní NASA rozhodla, že s raketou SLS už počítat nebude. Při vývoji sondy se tak už nebude počítat s nutnou kompatibilitou pro raketu SLS. O konkrétní raketě bude rozhodnuto v příštím roce, v úvahu připadají rakety Falcon Heavy nebo třeba Delta IV Heavy.
Starship SN9 úspěšně vyletěla do výšky 10 km, při přistání ale explodovala
Dlouho očekávaný let prototypu SN9 proběhl v úterý večer podle plánu. Ocelový prototyp vylétl pomocí tří motorů Raptor úspěšně do výšky 10 kilometrů. Následně se otočil do horizontální polohy, kde udržel pomocí křídel stabilitu. Těsně před přistáním potom měly být znovu zažehnuty dva motory Raptor, jeden z nich však měl poruchu a Starship SN9 explodovala při dopadu.
celý článek