do not follow here
Život < LIVING fUTURE

Vědci identifikovali prvního mnohobuněčného živočicha, který k životu nepotřebuje kyslík

Začátkem tohoto roku vědci zjistili, že parazit Henneguya salminicola podobný medúze nepotřebuje ke svému životu kyslík. Doposud všechni známí mnohobuněční živočichové kyslík potřebují ke svému dýchání, jde tedy o převratný objev, který ukazuje na rozmanité fungování živých organismů na Zemi a potenciálně i jinde ve vesmíru.Na Zemi sice existují jednobuněčné organismy, které místo kyslíku při dýchání využívají jiné prvky, všechna mnohobuněčná zvířata však kyslík dýchají. Tuto schopnost si živé organismy osvojily před 1,45 miliardami let a využívají k tomu mitochondrií ve svých buňkách. 

Henneguya salminicola je parazitický organismus, který žije v tělech lososů. Vznikl z medúzám podobných živočichů, kteří žili volně ve vodě. Postupem času se však při svém vývoji specializoval na život v těle ryb a zbavil se nepotřebných ústrojí a genů, čímž výrazně zjednodušil stavbu svého těla. Podle vědců se tento organismus zcela zbavil mitochondriální DNA a dýchání nahradil jiným mechanismem.

Tento objev ukazuje na rozmanitost života a vědci jistě budou hledat další podobné organismy, aby zjistili jak jejich těla fungují. A právě dokonalé chápání života na naší planetě usnadní hledání života na jiných místech ve vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Život

tag icon
Další články z kategorie
Život
Načítám stránku...
x zrušit