NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion
Astronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.

Orion, při misi Artemis-1 Vesmírná loď Orion s pohonnou jednotkou a servisním modulem, sestava, která je plánovaná pro misi EM-1, během které obletí Měsíc, zatím ještě bez posádky.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Artemis
Součástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan
Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.
NASA upřesnila plány astronautů na Měsíci při misi Artemis-3 v roce 2024
Americká vesmírná agentura NASA upřesnila aktivity, které očekává od astronautů při misi Artemis-3 - první cesty lidí na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích. Ta by měla nastat v 2024 a měla by na Zemi přivést 85 kilogramů hornin - při misích Apollo to bylo průměrně 64 kg. Dvojice astronautů v rámci mise Artemis-3 stráví na Měsíci maximálně 6,5 dne.
celý článekNokia pro NASA na Měsíci postaví mobilní síť čtvrté generace, fungovat by mohla už za 2 roky
Americká vesmírná agentura vybrala společnost Nokia pro výstavbu první mobilní sítě na Měsíci. Podle Nokie bude signál šířen ze stacionárního přistávacího modulu, který by měl na Měsíc letět v roce 2022. Mobilní signál LTE umožní komunikaci malým roverům, které budou zkoumat okolí místa přistání. V následujících letech bude podobný systém využíván také astronauty, kteří na Měsíc poletí v rámci programu Artemis.
celý článekRusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státy
Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.
celý článekOsm zemí podepsalo smlouvu Artemis, která nastavuje pravidla mezinárodní spolupráce ve vesmíru
Mezinárodní spolupráce při průzkumu Měsíce a hlouběji ve vesmíru se dnes posunula o kus dál podepsáním smlouvy Artemis (Artemis Accords). Signatáři této dohody jsou kromě NASA, dalších 7 vesmírných agentur, které se budou na programu Artemis nějakým způsobem podílet. Smlouva samotné definuje přístup k průzkumu vesmíru, ke kterému se tyto agentury zavazují.
celý článekNASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující roky
Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.
celý článekPlánované přistání astronautů na Měsíci v roce 2024 možná nakonec nebude v blízkosti pólu
V roce 2024 plánuje NASA poslat astronauty zpátky na povrch Měsíce. Doposud se počítalo s přistáním v okolí jižního pólu, kde vědci předpokládají přítomnost vodního ledu na povrchu. V novém prohlášení ředitel NASA Jim Bridenstine nicméně zmiňuje možnost výběru snadněji dostupného místa - například jednoho z míst přistání misí Apollo.
celý článek