do not follow here
Ganymede < LIVING fUTURE

Protáhlé útvary na měsíci Ganymede by mohly být součástí největšího kráteru ve sluneční soustavě

Povrch největšího měsíce planety Jupiter je pokrytý různými geologickými útvary. Mezi nimi jsou údolí a tektonické zlomy, které by mohly být součástí větší struktury: obřího impaktního kráteru. Snímky z vesmírných sond Voyager a Galileo ukazují, že mnohé z těchto protáhlých útvarů tvoří kruh rozkládající se napříč celým měsícem. Pokud se skutečně jedná o kráter, šlo by o největší takovou strukturu v celé sluneční soustavě.Na základě simulací vědci odhadují, že kráter mohl vzniknout při srážce Ganymede s tělesem, které mělo v poloměru kolem 150 kilometrů. Zkoumané geologické útvary by mohly být nejstarší prvky na povrchu tohoto měsíce. Nachází se totiž v tmavém terénu, který je posetý krátery (na rozdíl od světlejšího terénu, ve kterém tolik kráterů není a je tedy mladší).

Tektonické zlomy a údolí v tmavém terénu po celém měsíci jsou orientovány tak, že tvoří neúplné kruhy kolem jediného bodu na povrchu. Podobný útvar se vyskytuje také na Kalisto, dalším měsíci planety Jupiter - kráter Valhalla má poloměr 1 900 kilometrů a byl doposud největším takovým kráterem ve sluneční soustavě. Nový kráter na Ganymede má 7 800 kilometrů v poloměru.

Více informací o Ganymede bude mít za úkol získat vesmírná sonda JUICE, jejíž start je naplánován na rok 2022 a k Jupiteru by měla přiletět v roce 2029.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ganymede

tag icon
Další články z kategorie
Ganymede
Načítám stránku...
x zrušit