Historická data ukazují kolísání světelného půlměsíce kolem stínu černé díry v blízké galaxii

V roce 2019 ukázali vědci pracující s Event Horizon Teleskopem první snímek bezprostředního okolí černé díry. Jejich cílem byla supermasivní černá díra v jádru galaxie M87. Nyní vědci analyzovali historická data z let 2009-2013, aby zjistili, jak se objekt choval v minulých letech.

Černá díra v galaxii M87, animace

Černá díra v galaxii M87, animace Animace ukazující pohyb materiálu v okolí supermasivní černé díry v jádru galaxie M87Event Horizon Telescope

Event Horizon Telescope EHT není klasickým teleskopem, ale kolaborace, ve které jsou propojeny teleskopy z celého světa. Pole radioteleskopů EHT se skládá z teleskopů ALMA a APEX v jižní Americe, SPT na jižním pólu, SMT v Arizoně, JCMT a SMA na Havaji, LMT v Mexiku a IRAM ve Španělsku.

Analýza historických dat ukázala, že světlo kolem stínu černé díry (černá kruhová oblast uprostřed snímku) dlouhodobě vytváří tvar půlměsíce. Zároveň je také vidět proměnlivost a kolísání tohoto tvaru v průběhu času.

Toto světlo obklopující černou díru pochází z horké plazmy, která kolem černé díry rotuje. Černá oblast je projevem horizontu události, tedy hranice zpoza které není možné uniknout gravitaci černé díry.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Černé díry
tag icon
Další články z kategorie
Černé díry