Teleskop, který letos poprvé vyfotil černou díru, se chystá na první video černé díry

Oranžovo-černý snímek černé díry letos na jaře obletěl celou planetu a nadchnul nespočet lidí. K jeho pořízení bylo potřeba propojit výkonné teleskopy po celém světě do jednoho zařízení nazvaného Event Horizon Telescope. Pro další krok, pořízení pohyblivého videa, to však nestačí - vědci potřebují ještě větší počet propojených teleskopů. A právě na to získali nové finance od americké National Science Foundation (NSF).

Černá díra v galaxii M87

Černá díra v galaxii M87 Supermasivní černá díra v galaxii M87 zachycená teleskopem EHT.Event Horizont Telescope je bezprecedentní projekt, který propojil osm observatoří z celé planety do jednoho obřího teleskopu. Devátý se přidal v roce 2018 a do dnešního dne bylo rozhodnuto o zapojení dvou dalších zařízení v roce 2020. Nově přislíbených 12,7 milionů dolarů z NSF umožní jejich počet dál rozšířit.

Tým vědců chce finance použít konkrétně na:
  • začlenění Owens Valley Radio Observatory v Kalifornii
  • vylepšení Large Millimeter Telescope Alfonso Serrano v Mexiku
  • vyhodnocení možnosti zapojení dalších existujících zařízení do projektu
  • zvážení výstavby dedikovaných nových teleskopů
  • vylepšení algoritmů, které zpracovávají posbíraná data
To vše nicméně bude vyžadovat ještě více financí a také spoustu práce a času. Pozorování s novým EHT teleskopem tak zřejmě začnou až po roce 2025.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Event Horizon Telescope

Historická data ukazují kolísání světelného půlměsíce kolem stínu černé díry v blízké galaxii

29. 9. 2020 (novější než zobrazený článek)

V roce 2019 ukázali vědci pracující s Event Horizon Teleskopem první snímek bezprostředního okolí černé díry. Jejich cílem byla supermasivní černá díra v jádru galaxie M87. Nyní vědci analyzovali historická data z let 2009-2013, aby zjistili, jak se objekt choval v minulých letech.

celý článek

Astronomové se poprvé zaměřili na poloměr černé díry, pomocí unikátního teleskopu EHT

1. 10. 2012

Event Horizon Telescope (EHT, Teleskop pro pozorování horizontu události) je dlouhodobý astronomický projekt, jehož cílem je prostřednictvím propojení teleskopů po celém světě pozorovat detailně černé díry a jejich okolí. Aby si tuto techniku vyzkoušeli se zatím třemi teleskopy na Havaji, v Kalifornii a Arizoně, zamířili astronomové tato tři zařízení ke galaxii M87, v jejímž centru dřímá supermasivní černá díra o hmotnosti šesti miliard Sluncí.

celý článek

S unikátním teleskopem Event Horizon chtějí astronomové poprvé přímo pozorovat černou díru

19. 1. 2012

V oboru astronomie se schyluje k převratné události, radioteleskopy po celém světě se připravují zaměřit svá zrcadla ke středu Mléčné dráhy a poprvé v historii důkladně prozkoumat supermasivní černou díru v centru naší domovské galaxie. Projekt se nazývá Event Horizon Telescope a bude se jej účastnit 50 teleskopů, které spojí své síly a vytvoří obří superteleskop se zrcadlem velkým jako celá naše planeta. Fyzikové i astronomové z celého světa se dnes sjeli do Tusconu (USA), kde budou ladit konkrétní detaily programu.

celý článek