Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

28. 9. 2020

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

Ryugu, místo přistání

Ryugu, místo přistání Růžovou barvou je vyznačeno místo na planetce Ryugu, kde by mělo proběhnout první přistání, oranžovou barvou jsou potom náhradní místa a také cíle pro přistání dalších zařízení.Podle odhadů JAXA mohla mít sonda při odletu od Ryugu ještě zhruba polovinu z 66 kilogramů paliva ve své nádrži. To může vystačit ještě na několik let průzkumu sluneční soustavy, japonští vědci proto vybrali možné cíle pro další průzkum. 

Ve finální fázi se rozhodovalo mezi planetkami 1998 KY26 a 2001 AV43. Planetka 1998 KY26 nakonec byla vybrána, protože sondě se k ní poletí lépe a také proto, že by mohla reprezentovat skupinu malých těles, u kterých hrozí srážka se Zemí.

Navzdory tomu, že planetka 1998 KY26 byla objevena při blízkém průletu kolem Země a obíhá na podobné oběžné dráze jako naše planeta, cesta k ní potrvá sondě Hayabusa2 více než dekádu. K planetce by měla Hayabusa2 dorazit v polovině roku 2031 a využije k tomu gravitační asistenci Země. Na své dlouhé cestě ještě proletí kolem další planetky (98943) 2001 CC21, která má v průměru asi 700 metrů.

Cílová planetka 1998 KY26 byla objevena v roce 1998 a patří do Apollonovy skupiny planetek, které kříží oběžnou dráhu Země a zároveň obíhají Slunce déle než 1 rok. Jde o malý objekt, který má v průměru jen kolem asi 30 metrů. Planetka 1998 KY26 je výjimečná svou rotací - kolem svojí osy se otočí za pouhých 10 minut, a patří mezi objekty s nejkratším známým dnem ve sluneční soustavě.

1998 KY26 se zřejmě stane nejmenším vesmírným tělesem zkoumaným zblízka. Od průzkumu takového drobného objektu si vědci slibují získání nových informací o drobných planetkách, které mohou ohrožovat život na Zemi. Z dosavadních pozorování zatím tuší, že má zhruba kulovitý tvar a mělo by jít o jednolitý kus skály. 

Pro sondu Hayabusa2 bude průzkum 1998 KY26 určitě výzvou. Byla totiž designována na zcela jiný typ mise u výrazně většího tělesa. Z materiálů JAXA je patrné, že se sonda k planetce přiblíží a zároveň nepůjde o pouhý průlet. Přistání však není zmiňováno a zůstat na oběžné dráze tak malého tělesa s mizivou gravitací nebude snadné.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Hayabusa

Sonda Hayabusa2 má povolení v prosinci vypustit kapsli se vzorky hornin z planetky Ryugu

21. 8. 2020

Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů

9. 5. 2020

Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.

celý článek

Podle nové studie mohla planetka Ryugu vzniknout teprve před 9 miliony lety

23. 3. 2020

Planetka Ryugu zkoumaná japonskou sondou Hayabusa2 by mohla být podle vědců výrazně mladší než se původně předpokládalo. Výsledky analýzy impaktu projektilu vystřeleného sondou naznačují možné staří pouhých 9 milionů let.

celý článek

Japonská sonda Hayabusa2 se vydala na cestu zpět k Zemi, na palubě veze vzorky hornin z planetky Ryugu

13. 11. 2019

Po roce a půl zkoumání planetky Ryugu se japonská sonda Hayabusa2 ve středu vydala zpět k Zemi. Na palubě veze vzorky hornin z planetky se kterými k Zemi dorazí ke konci roku 2020.

Japonská sonda Hayabusa2 vypustila na povrch planetky Ryugu posledního robota

4. 10. 2019

Vesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.

celý článek

Japonská sonda Hayabusa2 podruhé dosedla na planetku Ryugu a posbírala další vzorky

11. 7. 2019

Japonská vesmírná agentura JAXA poslala ve středu signál sondě Hayabusa2, aby se začala přibližovat k planetce Ryugu. Během noci na čtvrtek sonda dosedla na její povrch a posbírala již podruhé vzorky hornin. Jejím cílem byl kráter, který vytvořila v dubnu, kde jsou k dispozici horniny do té doby ukryté pod povrchem. Vzorky sonda nakonec doveze zpátky na Zemi k analýze.

celý článek

Vzorky z planetky Itokawa dovezené sondou Hayabusa v roce 2010 překvapivě obsahují vodu

4. 5. 2019

Japonská vesmírná sonda Hayabusa přivezla jako první v roce 2010 na Zemi vzorky hornin z blízké planetky Itokawa. V kapsli, která na Zemi přistála, bylo identifikováno na 1500 malých zrnek, která měla podle analýzy složení podobné meteoritům. Obsahovala minerály olivín, pyroxen, nebo sírany. Nicméně nikoho nenapadlo se dívat po vodě, dokud se část vzorků nedostala do rukou vědců na Arizona State University.

celý článek