Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.

Ryugu, místo přistání

Ryugu, místo přistání Růžovou barvou je vyznačeno místo na planetce Ryugu, kde by mělo proběhnout první přistání, oranžovou barvou jsou potom náhradní místa a také cíle pro přistání dalších zařízení.Podle odhadů JAXA mohla mít sonda při odletu od Ryugu ještě zhruba polovinu z 66 kilogramů paliva ve své nádrži. To může vystačit ještě na několik let průzkumu sluneční soustavy, japonští vědci proto vybrali možné cíle pro další průzkum. 

Ve finální fázi se rozhodovalo mezi planetkami 1998 KY26 a 2001 AV43. Planetka 1998 KY26 nakonec byla vybrána, protože sondě se k ní poletí lépe a také proto, že by mohla reprezentovat skupinu malých těles, u kterých hrozí srážka se Zemí.

Navzdory tomu, že planetka 1998 KY26 byla objevena při blízkém průletu kolem Země a obíhá na podobné oběžné dráze jako naše planeta, cesta k ní potrvá sondě Hayabusa2 více než dekádu. K planetce by měla Hayabusa2 dorazit v polovině roku 2031 a využije k tomu gravitační asistenci Země. Na své dlouhé cestě ještě proletí kolem další planetky (98943) 2001 CC21, která má v průměru asi 700 metrů.

Cílová planetka 1998 KY26 byla objevena v roce 1998 a patří do Apollonovy skupiny planetek, které kříží oběžnou dráhu Země a zároveň obíhají Slunce déle než 1 rok. Jde o malý objekt, který má v průměru jen kolem asi 30 metrů. Planetka 1998 KY26 je výjimečná svou rotací - kolem svojí osy se otočí za pouhých 10 minut, a patří mezi objekty s nejkratším známým dnem ve sluneční soustavě.

1998 KY26 se zřejmě stane nejmenším vesmírným tělesem zkoumaným zblízka. Od průzkumu takového drobného objektu si vědci slibují získání nových informací o drobných planetkách, které mohou ohrožovat život na Zemi. Z dosavadních pozorování zatím tuší, že má zhruba kulovitý tvar a mělo by jít o jednolitý kus skály. 

Pro sondu Hayabusa2 bude průzkum 1998 KY26 určitě výzvou. Byla totiž designována na zcela jiný typ mise u výrazně většího tělesa. Z materiálů JAXA je patrné, že se sonda k planetce přiblíží a zároveň nepůjde o pouhý průlet. Přistání však není zmiňováno a zůstat na oběžné dráze tak malého tělesa s mizivou gravitací nebude snadné.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Hayabusa

V zrnku, které před 11 lety přivezla sonda z planetky Itokawa, byly nalezeny organické sloučeniny

Nová studie popisuje nález organických sloučenin a molekul vody ve vzorku z planetky Itokawa, které v roce 2010 dovezla na Zemi japonská sonda Hayabusa. Jde o první případ, kdy byly v materiálu z planetky identifikovány organické sloučeniny, které mohly být předchůdci sloučenin, které nakonec vedly ke vzniku života na Zemi. Analýza také ukazuje, jak se tento materiál vyvíjel v průběhu času.

celý článek

Teleskop Subaru vyfotografoval druhý cíl japonské vesmírné sondy Hayabusa2

10. prosince vyfotografoval teleskop Subaru na Havaji malou planetku 1998 KY26, která se stane cílem japonské vesmírné sondy Hayabusa2. Tato sonda přivezla nedávno na Zemi vzorky hornin z jiné planetky Ryugu, které nyní vědci zkoumají. Nově získaná data o oběžné dráze planetky 1998 KY26 budou využita k přesnějšímu naplánování trajektorie sondy.

celý článek

Japonští vědci ukázali vzorky hornin, které sonda Hayabusa2 přivezla z planetky Ryugu

Japonská vesmírná agentura JAXA v úterý zveřejnila snímek vzorků materiálu z planetky Ryugu, které na Zemi před týdnem dopravila vesmírná sonda Hayabusa2. Vědci v laboratoři ve městě Sagamihara (JAP) otevřeli první ze tří kontejnerů a našli v něm velké množství zrníček hornin. Ta budou v následujících měsících a letech zkoumat, aby zjistili více o vývoji planetky a celé sluneční soustavy.

celý článek

Kapsle s materiálem z planetky Ryugu přistála v Austrálii, specializované týmy ji našly po dvou hodinách

Japonská vesmírná sonda Hayabusa2 v sobotu ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od Země vypustila kapsli, která obsahuje vzorky materiálu z planetky Ryugu. Kapsle krátce po sedmé hodině večer přistála pomocí padáku v poušti v Austrálii, kde byla po dvou hodinách pátrání vyzvednuta. Mateřská sonda Hayabusa2 mezitím proletěla kolem naší planety a vydala se zpět do vesmíru ke svému dalšímu cíli - planetce 1998 KY26.

celý článek

Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu

Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.

celý článek

Sonda Hayabusa2 má povolení v prosinci vypustit kapsli se vzorky hornin z planetky Ryugu

celý článek

Planetka Ruygu, kterou zkoumala japonská sonda Hayabusa2, pochází z pásu asteroidů

Ukazuje to analýza povrchu této malé planetky, která se nyní nachází na podobné oběžné dráze, jako má naše planeta. Ryugu zkoumala do konce loňského roku japonská vesmírná sonda Hayabusa2, která je nyní už zpět k Zemi s nákladem vzorků odebraných z planetky.

celý článek