do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda Haybusa2 má po odebrání vzorků z planetky Ryugu další cíl: planetku 1998 KY26

Japonská sonda Hayabusa2 loni odebrala vzorky z povrchu planetky Ryugu a aktuálně je na cestě zpět k Zemi. Letos v prosinci se od sondy oddělí kapsle se vzorky, která vstoupí do atmosféry. Samotná sonda ale zůstane ve vesmíru - po průletu kolem Země zamíří k planetce 2001 CC21, kolem které proletí a bude pokračovat ke svému finálnímu cíli: drobné planetce 1998 KY26 s velmi rychlou rotací.Podle odhadů JAXA mohla mít sonda při odletu od Ryugu ještě zhruba polovinu z 66 kilogramů paliva ve své nádrži. To může vystačit ještě na několik let průzkumu sluneční soustavy, japonští vědci proto vybrali možné cíle pro další průzkum. 

Ve finální fázi se rozhodovalo mezi planetkami 1998 KY26 a 2001 AV43. Planetka 1998 KY26 nakonec byla vybrána, protože sondě se k ní poletí lépe a také proto, že by mohla reprezentovat skupinu malých těles, u kterých hrozí srážka se Zemí.

Navzdory tomu, že planetka 1998 KY26 byla objevena při blízkém průletu kolem Země a obíhá na podobné oběžné dráze jako naše planeta, cesta k ní potrvá sondě Hayabusa2 více než dekádu. K planetce by měla Hayabusa2 dorazit v polovině roku 2031 a využije k tomu gravitační asistenci Země. Na své dlouhé cestě ještě proletí kolem další planetky (98943) 2001 CC21, která má v průměru asi 700 metrů.

Cílová planetka 1998 KY26 byla objevena v roce 1998 a patří do Apollonovy skupiny planetek, které kříží oběžnou dráhu Země a zároveň obíhají Slunce déle než 1 rok. Jde o malý objekt, který má v průměru jen kolem asi 30 metrů. Planetka 1998 KY26 je výjimečná svou rotací - kolem svojí osy se otočí za pouhých 10 minut, a patří mezi objekty s nejkratším známým dnem ve sluneční soustavě.

1998 KY26 se zřejmě stane nejmenším vesmírným tělesem zkoumaným zblízka. Od průzkumu takového drobného objektu si vědci slibují získání nových informací o drobných planetkách, které mohou ohrožovat život na Zemi. Z dosavadních pozorování zatím tuší, že má zhruba kulovitý tvar a mělo by jít o jednolitý kus skály. 

Pro sondu Hayabusa2 bude průzkum 1998 KY26 určitě výzvou. Byla totiž designována na zcela jiný typ mise u výrazně většího tělesa. Z materiálů JAXA je patrné, že se sonda k planetce přiblíží a zároveň nepůjde o pouhý průlet. Přistání však není zmiňováno a zůstat na oběžné dráze tak malého tělesa s mizivou gravitací nebude snadné.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit