do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

V atmosféře Titanu byly k překvapení vědců detekovány molekuly cyklopropenylidenu

Vědci s pomocí observatoře ALMA objevili v atmosféře Titanu molekulu, kterou zatím nenašli na žádné jiné planetě nebo měsíci. Jedná se o cyklopropenyliden, který v sobě poutá tři atomy uhlíku a dva atomy vodíku. Podle vědců by mohlo jít o předchůdce komplexnějších sloučenin, které by se v husté atmosféře největšího měsíce planety Saturn mohly vyskytovat.Titan

Titan je největší měsíc planety Saturn a druhý největší měsíc ve sluneční soustavě. Je charakteristický svojí hustou atmosférou, kterou tvoří hlavně dusík (97 %) a metan (2,7 %). Titan je zároveň jediné těleso kromě Země, kde lze na povrchu nalézt jezera a řeky. V roce 2004 na Titanu přistála evropská sonda Huygens, která k Saturnu přiletěla s orbitální sondou Cassini.

"Když jsem zjistil, že se dívám na cyklopropenyliden (C3H2), moje první myšlenka byla: tohle je opravdu nečekané." Prohlásil Conor Nixon, vědec z Goddardova vesmírného střediska NASA, který vedl studii publikovanou ve vědeckém magazínu Astronomical Journal.

Cyklopropenyliden už byl pozorován v mezihvězdném prostoru, nikdy však v atmosféře, velmi snadno totiž reaguje s jinými molekulami. V atmosféře Titanu byl pozorován v horních vrstvách v malém množství.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit