
Pomocí radioteleskopu LOFAR se astronomům podařilo identifikovat doposud neznámý hnědý trpaslík. Jde o první případ, kdy byl tento objekt na pomezí hvězdy a planety objeven pomocí radiových vln. Studie popisující tento objev vyšla ve vědeckém magazínu The Astrophysical Journal Letters.
Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.
Objekt BDR J1750+3809 je chladný hnědý trpaslík typu T6.5 a nachází se 212 světelných let daleko. Pomocí dat z teleskopu Gemini byl v jeho atmosféře nalezený metan, který je u podobných objektů běžný. Objev hnědého trpaslíka pomocí radioteleskopu představuje významný zlom v pozorování vesmíru. Ukazuje, že lze nacházet i objekty, které jsou příliš chladné na detekci pomocí infračervených zařízení. Právě pomocí infračervených teleskopů byla objevena většina ostatních hnědých trpaslíků.