Astronomové našli proudy radiace u galaxií, které původně žádné neukazovaly

Průzkum vzdálených galaxií ukázal existenci proudů radiace u objektů, které podobnou aktivitu dříve nevykazovaly. Podle studie publikované v Astrophysical Journal se jedná o evidenci, že jádra těchto galaxií se stala v posledních několika letech aktivní.

Galaxie s aktivním jádrem

Galaxie s aktivním jádrem V dolní části obrázku jsou galaxie detekované při novějším průzkumu VLASS. V horní části jsou odpovídající regiony bez detekované aktivity z let 1993 - 2011.Vědci porovnali stejné galaxie ve dvou různých průzkumech: FIRST z let 1993-2011 a VLASS, který začal v roce 2017 a probíhá dodnes. V původních datech nenašli na 2 tisíce objektů pozorovaných v průzkumu VLASS. Z tohoto vzorku vybrali několik galaxií, které pozorovali ve větším detailu pomocí teleskopu VLA.

Podrobnější data přivedla vědce k závěru, že rozdíly v rádiovém spektru jsou u těchto objektů zřejmě způsobeny tím, že galaxie nyní pozorují s proudy radiace vycházejícími z jejich jádra. Tyto proudy vytváří supermasivní černé díry v centru galaxií, které konzumují okolní materiál.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Galaxie
tag icon
Další články z kategorie
Galaxie