do not follow here
Sluneční soustava < LIVING fUTURE

Sluneční soustava je výrazně blíž středu Mléčné dráhy a pohybuje se galaxií rychleji, než se myslelo

Nové výsledky z astrometrického průzkumu VERA přiblížily Zemi a sluneční soustavu ke středu naší galaxie. Z původních 26,7 tisíc světelných let od středu Mléčné dráhy se pozice sluneční soustavy posunula na 25,8 tisíc světelných let. S tímto zpřesněním vzdálenosti také souvisí rychlejší pohyb Slunce galaxií.Slunce spolu s ostatními objekty ve sluneční soustavě obíhá střed Mléčné dráhy, ve kterém se nachází supermasivní černá díra Sagittarius A*. Vzdálenost jádra naší galaxie ovšem není snadno vypočitatelná. Ještě před dvěma lety vědci předpokládali vzdálenost 27 700 světelných let. Tento údaj byl v roce 2019 zpřesněn na 26 673 světelných let. A podle nové studie je tato vzdálenost ještě menší: 25 800 světelných let.

Kratší vzdálenost od středu zároveň znamená také rychlejší pohyb galaxií. Doposud se počítalo s rychlostí sluneční soustavy 220 km/s relativně k jádru galaxie. V nové vzdálenosti se pohybujeme rychlostí 227 km/s.

Vzdálenost je ve vesmíru klíčový údaj, podle kterého vědci určují velikost vzdálených objektů a intenzitu energie, kterou vysílají. Pokud jsme tedy blíže středu Mléčné dráhy, objekty v této oblasti září s o něco menší intenzitou, než se předpokládalo. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sluneční soustava

Načítám stránku...
x zrušit