do not follow here
Slunce < LIVING fUTURE

Vědci jsou možná na stopě mechanismu, díky kterému jsou v atmosféře Slunce výrazně vyšší teploty než pod ní

Podle vědců z Rice University, University of Colorado Boulder a NASA dochází ve Slunci k preferenčnímu zahřívání těžších iontů uvnitř Slunce, což by mohlo vést k vyšším teplotám v atmosféře hvězdy. Vychází z dat z družic IRIS a AIA, které ukazují teplotu magnetických oblouků v přechodové oblasti mezi koronou a chromosférou.V atmosféře Slunce (korona) dosahují teploty jednoho až šesti milionů stupňů kelvina. Naproti tomu v nižší chromosféře jsou teploty pouze kolem 600 tisíc stupňů. Vědci zatím neví, co za tímto rozdílem stojí.

Mezi koronou a chromosférou se nachází tzv. přechodová oblast. Už v ní je podle nové studie plazma zahříváno magnetickým polem na miliony stupňů kelvina. Nachází se zde ionty kyslíku a křemíku, které se postupně dostanou až do slunečního větru. Ve slunečním větru mají ionty křemíku teplotu vyšší než ionty kyslíku. Podle nové studie je tomu stejně také v přechodové oblasti. Podle vědců to znamená, že si ionty uchovávají svou teplotu při průchodu koronou.

Právě tyto ionty by mohly stát za ohříváním korony Slunce. Podle vědců však zůstává nezodpovězeno ještě množství otázek kolem Slunce a struktur, které se v něm nacházejí. Definitivní poznání cyklů v naší mateřské hvězdě tedy bude vyžadovat další průzkum. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Slunce

Načítám stránku...
x zrušit