Kolem hvězdy HD106906 obíhá ve velké vzdálenosti exoplaneta, která by se mohla podobat potenciální deváté planetě ve sluneční soustavě

Exoplaneta HD106906 b byla objevena už v roce 2013, ale teprve nyní byla určena její oběžná dráha. Planeta obíhá dvojhvězdu HD106906 ve vzdálenosti 730 AU, to je víc než 20x dál než obíhá Slunce planeta Neptun. Vědci také přišli s teorií, která tuto oběžnou dráhu vysvětluje - a která by také mohla vysvětlit oběžnou dráhu potenciální deváté planety u Slunce.

Exoplaneta Kepler 22f

Exoplaneta Kepler 22f Ilustrace exoplanety, která podle astronomů z NASA dosahuje 1,04 velikosti Země. Objevena byla s pomocí vesmírného teleskopu Kepler a je svou velikostí zatím nejblíže Zemi ze všech známých planet ve vesmíru.HD106906 b je 15x masivnější než Jupiter a obíhá svou hvězdu po výrazně nakloněné eliptické oběžné dráze. Podle vědců tato exoplaneta vznikla v blízkosti dvou hvězd ve středu celého systému. Gravitační interakce s hvězdami a možná dalšími masivními planetami ji však vystřelila ze systému ven. Než planeta stačila úplně uniknout jejich gravitaci, byla ovlivněna gravitací kolem letící hvězdy, která dráhu exoplanety stabilizovala.

Nyní tato obří planeta oběhne dvojici hvězd uprostřed tohoto systému jednou za 15 tisíc let. Na své orbitě se dostává daleko za vnější disk planetek (obdobu Kuiperova pásu ve sluneční soustavě).

Tento scénář by mohl mít určité společné rysy s možnou další planetou ve sluneční soustavě, tzv, Planetou 9. Existence této planety nikdy nebyla prokázána, nicméně mohla by vysvětlit nezvyklé dráhy některých komet. Jednalo by se o masivní chladný objekt ukrytý někde na okraji sluneční soustavy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Planeta 9

Planetka na okraji sluneční soustavy má extrémní orbitu, dostává se nejdál od Slunce

3. 10. 2018

Astronomové Scott Sheppard a Chad Trujillo při svém hledání zatím stále teoretické velké planety na okraji sluneční soustavy našli novou planetku, je sice malá, zato má zajímavou oběžnou dráhu. Objekt s označením 2015 TG387 má podle nových pozorování sotva 300 kilometrů v průměru, jeho oběžná dráha jej ale zavede neuvěřitelných 2 300 AU od Slunce. Země se nachází ve vzdálenosti 1 AU, Neptun 30 AU a doposud nejvzdálenější známý bod oběhu kolem slunce měla planetka Sedna s 937 AU.

celý článek

Planetka 2015 BP519 má extrémní orbitu, mohla by být ovlivněna doposud neznámou planetou

17. 5. 2018

V roce 2014 astronomové poprvé pozorovali vzdálenou planetku 2015 BP519, která se nachází za oběžnou dráhou planety Neptun, v Kuiperově pásu. Podle jejich nových zjištění má velmi eliptickou oběžnou dráhu, která má navíc výrazný sklon dráhy vůči rovině ekliptiky. Takto extrémní orbita by mohla být dána gravitačním vlivem masivního tělesa v Kuiperově pásu, což by podporovalo teorii o existenci deváté planety sluneční soustavy, přímé důkazy však stále neexistují.

celý článek