do not follow here
Planeta 9 < LIVING fUTURE

Kolem hvězdy HD106906 obíhá ve velké vzdálenosti exoplaneta, která by se mohla podobat potenciální deváté planetě ve sluneční soustavě

Exoplaneta HD106906 b byla objevena už v roce 2013, ale teprve nyní byla určena její oběžná dráha. Planeta obíhá dvojhvězdu HD106906 ve vzdálenosti 730 AU, to je víc než 20x dál než obíhá Slunce planeta Neptun. Vědci také přišli s teorií, která tuto oběžnou dráhu vysvětluje - a která by také mohla vysvětlit oběžnou dráhu potenciální deváté planety u Slunce.HD106906 b je 15x masivnější než Jupiter a obíhá svou hvězdu po výrazně nakloněné eliptické oběžné dráze. Podle vědců tato exoplaneta vznikla v blízkosti dvou hvězd ve středu celého systému. Gravitační interakce s hvězdami a možná dalšími masivními planetami ji však vystřelila ze systému ven. Než planeta stačila úplně uniknout jejich gravitaci, byla ovlivněna gravitací kolem letící hvězdy, která dráhu exoplanety stabilizovala.

Nyní tato obří planeta oběhne dvojici hvězd uprostřed tohoto systému jednou za 15 tisíc let. Na své orbitě se dostává daleko za vnější disk planetek (obdobu Kuiperova pásu ve sluneční soustavě).

Tento scénář by mohl mít určité společné rysy s možnou další planetou ve sluneční soustavě, tzv, Planetou 9. Existence této planety nikdy nebyla prokázána, nicméně mohla by vysvětlit nezvyklé dráhy některých komet. Jednalo by se o masivní chladný objekt ukrytý někde na okraji sluneční soustavy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planeta 9

tag icon
Další články z kategorie
Planeta 9
Načítám stránku...
x zrušit