do not follow here
Planeta 9 < LIVING fUTURE

Vědci vypočítali oběžnou dráhu hypotetické Planety 9, mohla by být až 8x hmotnější než Země

Oběžné dráhy některých těles na okraji sluneční soustavy by mohly být ovlivněny gravitací zatím neznámého tělesa. Vědci tento teoretický objekt označují Planeta 9 a doposud uniká zrakům našich teleskopů. V nové studii se vědci pokusili vypočítat oběžnou dráhu a některé parametry této ukryté planety. Dostává se až do vzdálenosti 500 AU od Slunce a mohla by mít hmotnost až 8 Zemí.Existence Planety 9 zatím nebyla potvrzena. Jediné, co vědci mají k dispozici, je nevysvětlené shlukování některých planetek v Kuiperově pásu. To by mohlo být způsobeno nějakým masivním objektem na okraji sluneční soustavy, ačkoli vědci přiznávají, že by také mohlo jít o souhru náhod. Přesto se pokusili odhadnout, kde devátou planetu sluneční soustavy hledat.

Pomocí gravitačního vlivu na ostatní tělesa už byla objevena planeta Neptun. V posledních letech se podobně hledají také masivní exoplanety u vzdálených hvězd. Hypotetická Planeta 9 však astronomům stále uniká, i když ji máme za humny. To proto, že tělesa za oběžnou drahou planety Neptun jsou velmi chladná a tedy špatně pozorovatelná. 

Podle nového výzkumu Michaela E. Browna a Konstantina Batygina by takový objekt měl 5-8 hmotností Země a obíhal by Slunce mezi 250 - 500 AU (Země obíhá Slunce ve vzdálenosti 1 AU, planeta Neptun 30 AU).

Existence neznámé planety ve sluneční soustavě není žádnou novinkou. Už v roce 1906 přišel Percival Lowell s teorií o existenci tzv. Planety X (X je zde použito jako písmeno, nikoli římská číslice). Tato planeta měla vysvětlovat oběžné dráhy Uranu a Neptunu a některých komet. Planeta 9 je oproti tomu koncept z roku 2014, který má vysvětlovat pohyby planetek za oběžnou dráhou planety Neptun.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planeta 9

tag icon
Další články z kategorie
Planeta 9
Načítám stránku...
x zrušit