do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Od blízké exoplanety Tau Boötis b vychází rádiové signály

Astronomům z Cornell University se podařilo detekovat rádiové signály od exoplanety Tau Boötis b, které naznačují existenci jejího magnetického pole. Toto záření totiž vzniká při interakci hvězdných větrů s magnetickým polem planety. Postup, který vědci použili, byl ověřen nejprve u planety Jupiter a následně byl aplikován na trojici známých exoplanet. Tau Boötis b je tak první exoplaneta, u které byly rádiové signály pozorovány.Dvojhvězda Tau Boötis se nachází 51 světelných let daleko. Už v roce 1999 byla potvrzena existence masivní exoplanety v blízkosti větší z hvězd. Planeta Tau Boötis b má šestinásobnou hmotnost planety Jupiter a svou hvězdu oběhne jednou za 3 dny.

Nová měření ukazují, že na povrchu by mohla mít planeta magnetické pole o síle 5 - 11 Gaussů. Pro srovnání na Jupiteru je tato hodnota 4 - 13 Gaussů. Tyto hodnoty odpovídají predikcím učiněným na základě počítačových simulací.

Magnetické pole u planet podobných Zemi by mohlo přispívat k jejich obyvatelnosti. Na Zemi tvoří důležitou ochranu před kosmickým zářením a slunečními větry, které by jinak život na naší planetě ohrožovalo.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety
Načítám stránku...
x zrušit