V atmosféře nejbližšího hnědého trpaslíka se nachází podobná oblaka jako na Jupiteru

Pomocí dat z teleskopu TESS se vědcům z University of Arizona podařilo zjistit informace o strukturách v atmosféře hnědého trpaslíka Luhman 16 B. Podle nové studie v magazínu Astrophysical Journal má nejbližší hnědý trpaslík ve své atmosféře podobné pásy oblaků jako například Jupiter.

Hnědý trpaslík Luhman 16

Hnědý trpaslík Luhman 16 Dvojice hnědých trpaslíků, které se nacházejí ve vzdálenosti 6,5 světelných let od Země. Velký snímek byl pořízen teleskopem WISE, na kterém se objekt jeví jako samostatný. Ve výřezu je potom detailnější snímek pořízený prostřednictvím teleskopu GMOS-South v Chile, kde je zřetelně vidět dvě složky tohto binárního systému.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. Je nicméně možné, že u některých masivnějších hnědých trpaslíků může docházet k fúzi deuteria.

Bohužel zatím žádný teleskop není dost silný na to, aby pořídil přímou fotografii takto vzdáleného, malého a relativně temného objektu. Vědci jsou tedy odkázáni na zkoumání jejich zářivosti a případně vyzařovaného tepla (infračerveného záření).

Tým vědců vedený Danielem Apaiem učinil své závěry na základě dat z vesmírného teleskopu TESS, který primárně hledá exoplanety. Pozoruje přitom hvězdy, u kterých hledá krátké pohasnutí, které by indikovalo přechod exoplanety před hvězdou. Díky této technice sbírá teleskop dlouhodobá data o hvězdách a dalších objektech, mezi nimi i o hnědých trpaslících. 

Svůj výzkum zaměřili na systém Luhman 16 ve vzdálenosti 6,5 světelných let, který je tvořen dvojicí hnědých trpaslíků. U menšího z nich (Luhman 16 B), který je asi 28 hmotnější než Jupiter, zkoumali do podrobna proměny v zářivosti v čase. Objekt se jeví vždy o něco jasnější, když se na přilehlé polokouli nachází světlejší regiony v atmosféře.

Vědci dospěli k závěru, že atmosféra u toho hnědého trpaslíka připomíná atmosféru planety Jupiter. Mohly by se v ní nacházet typické pásy oblaků nad a pod rovníkem jako vidíme u planet ve sluneční soustavě. Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Luhman 16 A Hnědý trpaslík 6.5 0
part of star image
part of star image
Luhman 16 B Hnědý trpaslík 6.5 0
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík
tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík