do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nadýchaná exoplaneta WASP-107b je stejně velká jako Jupiter, má ale 10x menší hmotnost

Mezinárodnímu vědeckému týmu astronomů se podařilo zjistit strukturu exoplanety WASP-107b. Podle jejich závěrů by její skalnaté jádro mohlo mít hmotnost pouhých 4 Zemí. Tyto nové poznatky vedou vědce k přehodnocení teorie o vzniku velkých plynných planet. Zdá se totiž, že mohou vznikat z výrazně menších kamenných jader, než se doposud uvažovalo.Exoplaneta WASP-107b se nachází ve vzdálenosti asi 212 světelných let. Svou hvězdu, která má asi 70 % hmotnosti Slunce, obíhá velmi blízko (oběhne ji jednou za 5,7 dní). Ve výrazně větší vzdálenosti obíhá tuto hvězdu také planeta c, která má hmotnost asi třetiny Jupitera. WASP-107b se v roce 2018 stala první exoplanetou, v jejíž atmosféře bylo detekováno helium.

WASP-107b byla objevena už v roce 2017. Vědci nyní pomocí metody radiální rychlosti upřesnili její hmotnost na pouhou desetinu Jupitera (nebo také zhruba 30násobek hmotnosti Země). Následná analýza vnitřní struktury planety ukázala, že její skalnaté jádro by mohlo mít jen asi 4násobek hmotnosti Země. Zbylých 26 hmotností Země (tedy až 85 % celkové hmotnosti planety) by potom bylo tvořeno plynnou obálkou. Pro srovnání: u podobně hmotné planety Neptun tvoří plynná obálka pouze mezi 5 - 15 % celkové hmotnosti planety.

Z parametrů planet Saturn a Jupiter ve sluneční soustavě vědci usuzovali, že k jejich vzniku je třeba skalnaté jádro o hmotnosti nejméně 10 Zemí. Teprve potom planety dokáží udržet velké množství plynů ve své atmosféře. U planety WASP-107b nyní vědci předpokládají, že mohla původně vzniknout výrazně dál od hvězdy v chladnějším regionu, kde může akrece plynů probíhat rychleji než v blízkosti hvězdy při vyšších teplotách.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit