Starship SN9 úspěšně vyletěla do výšky 10 km, při přistání ale explodovala

Dlouho očekávaný let prototypu SN9 proběhl v úterý večer podle plánu. Ocelový prototyp vylétl pomocí tří motorů Raptor úspěšně do výšky 10 kilometrů. Následně se otočil do horizontální polohy, kde udržel pomocí křídel stabilitu. Těsně před přistáním potom měly být znovu zažehnuty dva motory Raptor, jeden z nich však měl poruchu a Starship SN9 explodovala při dopadu.

Starship, prototypy SN9 a SN10 na startovací rampě

Starship, prototypy SN9 a SN10 na startovací rampě Snímek z areálu Boca Chica v Texasu, kde je možné vidět prototypy vesmírné lodi Starship SN9 a SN10.Starship

Starship je vesmírná loď vyvíjená společností SpaceX od roku 2012 (původně pod označením BFR). Pokud se její vývoj podaří, půjde o největší vesmírnou loď a zároveň nejsilnější raketu (společně se Super Heavy stupněm), která byla kdy vyvinuta. Starship bude opakovatelně použitelná a bude moci startovat krátce po sobě. 

Zpočátku bude Starship sloužit pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu, případně na Měsíc. Poté bude moci být použita i pro dopravu lidí na oběžnou dráhu, k Měsíci a případně až na Mars. Uvažuje se také využití Starship pro dopravu z jednoho na druhé místo na Zemi. 

Prototyp vesmírné lodi Starship se sériovým číslem 9 (Serial Number 9, SN9) byl po technické stránce připravený k letu už minulý týden, testu však zabránily administrativní překážky. Ty byly odstraněny a pro úterý měla společnost SpaceX povolení vyletět s SN9 do výšky 10 kilometrů. Na rampě ve výrobním a testovacím areálu Boca Chica v Texasu byly v tu dobu k vidění dva prototypy, kromě SN9 zde totiž stojí už také SN10, jehož let má přijít na řadu poté. 

Záznam

21:32 Prototyp SN9 při pokusu o přistání explodoval. Nedošlo k opětovnému zážehu druhého motoru Raptor. 21:28 Let SN9 zatím probíhá podle plánu. 21:25 Lift-off! 21:05 Odpočet byl na nějakou dobu přerušen, ale už je zase obnoven. Start se nyní očekává kolem půl desáté. 20:30 Probíhá tankování paliva do SN9. 20:25 Aktivita u nádrže s metanem naznačuje blížící se start. Dá se očekávat kolem 21:00. 20:00 Pokud se neobjeví nějaká komplikace, start SN9 by mohl nastat do hodiny. 19:30 Startovací rampu opustil personál, start Starship se blíží. 18:40 Prostor startovací rampy postupně opouštějí pracovníci SpaceX, start prototypu SN9 by mohl nastat do dvou hodin. 18:30 Počasí v Texasu zatím přeje testování raket. Je jasno a mírný vítr. 18:20 Přípravy v areálu Boca Chica nadále probíhají.

Předchozí test

Podobná situace nastala také při předchozím testu, kdy prototyp SN8 finální zpomalení nezvládl a při dopadu explodoval. Právě prosincový let SN8 stál za problémy s udělením povolení letu pro SN9 od agentury FAA, která kontroluje letový prostor nad USA.

Starship, testovací lety

datum prototyp poznámka
5. dubna 2019 Starhopper První let malého prototypu Starhopper. Zatím ještě na laně a trval pouhé 3 sekundy.
25. července 2019 Starhopper První volný let do výšky 20 metrů
27. srpna 2019 Starhopper Let do výšky 150 metrů
4. srpna 2020 SN5 Let do výšky 150 metrů
3. září 2020 SN6 Let do výšky 150 metrů
9. prosince 2020 SN8 Let do výšky nad 10 kilometrů, při přistání prototyp explodoval.
2. února 2021 SN9 Let do výšky 10 kilometrů, při přistání prototyp explodoval.
únor 2021 SN10 Plánovaný testovací let
září 2021 BN1 Plánovaný testovací let přídavného stupně Super Heavy
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie Starship

SpaceX zřejmě brzy vyzkouší další prototyp Starship - SN10

13. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

Po úspěšném testovacím letu a neúspěšném přistání prototypu SN9 minulý týden už SpaceX plánuje let dalšího prototypu. SN10 stojí na startovací rampě od letu SN9 a mohla by projít statickým zážehem už v úterý. Podle Muska by nový prototyp také mohl při přistání využít všech tří motorů Raptor, aby znovu nenastala situace, kvůli které došlo k explozi prototypu SN9.

celý článek

Prototyp Starship SN9 prošel druhým a třetím statickým zážehem před blížícím se letem do výšky několika kilometrů

14. 1. 2021

Před připravovaným testovacím letem do výšky 12,5 kilometru prošel v noci na čtvrtek prototyp SN9 dvěma statickými zážehy. Oznámil to Elon Musk na svém twitterovém účtu. Oba zážehy motorů proběhly úspěšně a bez komplikací. Samotný let, který naváže na prosincový let prototypu SN8, tak lze očekávat během několika dní.

Prototyp Starship SN9 zažehl poprvé své motory, zatím při statickém testu

7. 1. 2021

Nejnovější varianta vesmírné lodi Starship podstoupila ve čtvrtek tzv. statický zážeh, při kterém dochází k zažehnutí motorů na krátkou dobu, ale prototyp ještě zůstává na svém místě. Tento test znamená, že se Starship brzy pokusí o další atmosférický let, který naváže na prosincový let prototypu SN8 do výšky přes 10 kilometrů. SN9 by mohla vzlétnout během několika dní, přesné datum ale zatím stanoveno nebylo.

celý článek

Starship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8

22. 12. 2020

Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.

celý článek

Prototyp obří Starship vyletěl přes 10 kilometrů vysoko a explodoval při přistání

10. 12. 2020

15 minut před půlnocí našeho času zažehl prototyp vesmírné lodi Starship své tři motory a vylétl do výšky 12,5 kilometru. Během asi sedmiminutového letu provedla loď několik manévrů a vrátila se zpět na místo startu. Rychlost při přiblížení zemi však byla příliš vysoká a došlo k explozi. Elon Musk přesto označil test za velký úspěch, společnost SpaceX při něm získala všechna potřebná data.

celý článek

Starship SN8 se připravuje na let do výšky 15 km, mohl by proběhnout do konce listopadu

25. 11. 2020

Po úterním statickém zážehu tří motorů Raptor se prototyp vesmírné lodi Starship s označením SN8 připravuje na první let vysoko do atmosféry. Podle plánů SpaceX by mohl první prototyp vybavený aerodynamickou špičkou letět až do výše 15 kilometrů. Pokud se neobjeví nějaká komplikace, tento let by se mohl uskutečnit do 30. listopadu.

celý článek

Podle Elona Muska by mohla první Starship letět k Marsu už za 4 roky

20. 10. 2020

Společnost SpaceX zatím zkouší čím dál komplexnější prototypy vesmírné lodi Starship a podle Elona Muska by první z nich mohla už za 4 roky letět k Marsu. Kromě toho by už za dva roky mohla letět první Starship k Měsíci, kam by pro NASA mohla vozit náklad. Během několika týdnů by testy měly dojít do fáze, kdy budou prototypy létat do výšky několika kilometrů.

celý článek