do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Astronomové našli hvězdný systém, ve kterém planety obíhají hvězdu v opačném směru, než je její rotace

Vědecký tým vedený astronomy z Aarhus University v Dánsku objevil zvláštní planetární systém, ve kterém dvě exoplanety obíhají centrální hvězdu v téměř zcela opačném směru, než je její rotace. Tato situace zřejmě vznikla díky vlivu druhé hvězdy na okraji systému, která změnila sklon roviny disku, ze kterého exoplanety vznikly.Planety vznikají z disku materiálu, který rotuje kolem nově zrozené hvězdy. Díky tomu je rotace hvězdy i obíhání planet kolem ní většinou ve stejném směru. Mohou však nastat specifické situace, kdy planety obíhají opačně. Většinou je za tím gravitace nějakých masivních těles.

Systém K2-290 (EPIC 249624646) tvoří hned tři hvězdy ve vzdálenosti 890 světelných let. Kolem centrální hvězdy K2-290 A obíhají dvě exoplanety (horký Jupiter a malý Neptun) a v ještě větší vzdálenosti dvě další hvězdy. Právě jedna z těchto hvězd by mohla stát za změnou sklonu osy disku, ve kterém hlavní hvězdu obíhají její exoplanety.

Tento proces se poprvé objevil v teorii už v roce 2012. Teprve nyní však astronomové identifikovali hvězdný systém, který jím mohl projít.  
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit