První detekce rozptýleného gama záření s energií blížící se jednomu petaelektronvoltu

Mléčná dráha září v gama záření s energiemi vyššími než cokoliv, co dokáží vědci vyprodukovat na Zemi, nebo, co do dnes pozorovali ve vesmíru. Gama záření detekované prostřednictvím čínské observatoře Tibet AS-gamma experiment má podle nové studie poprvé energie dosahující téměř biliardy elektronvoltů (1 a 15 nul), neboli petaelektronvoltu (PeV). Pro srovnání v urychlovači LHC dosahují energie protonů řádově bilionů elektronvoltů (TeV), tedy tisíckrát méně.

Mléčná dráha

Mléčná dráha pohled do středu naší galaxie obklopeného oblaky plynů a mezihvězdného prachu. Obrázek je výsledkem spojení desítek tisíc fotografií pořízených v severní Americe a jižní Africe.Detekované rozptýlené gama záření zřejmě pochází z kosmického záření, které vzniká v extrémně energetických událostech. Vědci nicméně zatím s jistotou neví, jaké to jsou a kde se nachází. 

Jedním z možných zdrojů jsou supernovy a jejich pozůstatky, které by mohly částice urychlovat na vysoké energie. Podle teorie by se výsledek takového procesu podobal právě takovému záření, které bylo tibetskou observatoří detekováno.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha
tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha