Teleskop Hubble je po měsíci znovu v provozu, se záložním počítačem

Stárnoucí vesmírný teleskop Hubble má poslední dobou stále častěji potíže. Naposledy šlo o jeho palubní počítač, který přestal 13. června pracovat. NASA se potom měsíc pokoušela přijít na příčinu tohoto problému, který se nakonec podařilo vyřešit 17. července. Už letos by měl na oběhnout dráhu vyletět jeho nástupce Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST).

misestatusstartkonec
Hubble Probíhá 24. 4. 1990
Vesmírný teleskop Hubble

Vesmírný teleskop Hubble teleskop Hubble obíhá Zemi od roku 1990 ve výšce asi 540 kilometrů.Aktuálně

11:24
18.07.
Hubble je po měsíci opět v provozu. NASA se podařilo přepnout na záložní hardware. První vědecká pozorování byla plánovaná na sobotu.
07:55
16.07.
NASA už zřejmě tuší, co způsobilo poslední problémy Hubblova teleskopu. Aktuálně probíhají operace pro obnovení jeho provozu.
10:39
28.06.
Testy hlavního i záložního počítače teleskopu ukázaly stejný problém - nemožnost zapisovat nebo číst z paměti. Inženýři z NASA proto nyní předpokládají, že problém bude na některém z dalších kusů hardwaru.
20:11
20.06.
Operátoři vesmírného teleskopu aktuálně provádějí testy a snaží se zjistit více informací o problému palubního počítače. Pokus o restartování údajně nepomohl a řešením nebylo ani zapojení náhradní paměti.
20:18
13.06.
Palubní počítač teleskopu Hubble je mimo provoz
14:51
01.04.
Podle NASA byl březnový problém důsledkem dlouhých 31 let provozu teleskopu Hubble.
09:47
17.03.
Teleskop Hubble je opět v provozu
Rozbalit všechny aktuality
Vědecké instrumenty teleskopu Hubble pracovaly, jak mají a data sbírala. Chyba nicméně neumožňovala sběr a zápis těchto dat do paměti teleskopu. Teleskop byl původně vybavený elektronikou z 80. let, ta byla naposledy aktualizovaná při poslední servisní misi v roce 2009, kdy se k teleskopu vydal raketoplán s posádkou.  

V krátké době se řeší už několikátý problém teleskopu Hubble. V březnu se vesmírný teleskop Hubble přepnul do ochranného bezpečnostního režimu. Podle operátorů mise nešlo o nijak žádný závažný problém a byl během několika dní vyřešen. Stárnoucí vybavení teleskopu však o sobě dává stále častěji vědět.

Už během několika měsíců by měl do vesmíru letět nástupce Hubblova teleskopu - James Webb Space Telescope (JWST). Je větší, výkonnější a vesmír bude zkoumat z větší vzdálenosti od Země, kde má lepší výhled. Raketa Ariane 5 by měla s JWST odstartovat v listopadu tohoto roku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Hubble

Teleskop Hubble objevil první známky vodních par na jupiterovu měsíci Ganymede

Astronomům se podařilo poprvé pozorovat známky vodních par v atmosféře Ganymede - největšího měsíce ve sluneční soustavě. Ty zřejmě vznikají sublimací z povrchu, kde se voda nachází ve formě ledu. Nové závěry vychází z pozorování teleskopem Hubble, který jimi doplňuje data ze sondy Juno, která planetu Jupiter obíhá. Už za rok by měla ke Ganymede odletět také evropská sonda JUICE, která jako první vstoupí na jeho oběžnou dráhu.

celý článek

Teleskop Hubble lokalizoval pětici FRB signálů do ramen spirálních galaxií

Astronomům se pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo lokalizovat 5 intenzivních rádiových záblesků označovaných jako FRB (Fast Radio Bursts). Tento druh signálů byl objeven teprve nedávno a vědci doposud neví, jak vznikají, hledají proto jakoukoliv indicii, která je k odpovědi přiblíží. Zdroje FRB signálů zkoumané teleskopem Hubble se nachází na okraji pěti spirálových galaxií, z nichž většina je masivní a stále v nich vznikají nové hvězdy. Lze tak vyloučit několik možných zdrojů FRB signálů, naopak nový výzkum podporuje zatím nejpřijímanější teorii - magnetary.

celý článek

Kouzelné mlhoviny: Symetrická Jižní krabí mlhovina ukrývá trpaslíka a obra

Jižní krabí mlhovina je oficiálně známá jako Hen 2-104 (nebo také WRAY-16-47). Nachází se v souhvězdí Kentaura ve vzdálenosti 7 tisíc světelných let. Její struktura vznikla v interakci dvou hvězd v centrální části. Snímek u tohoto článku pochází z vesmírného teleskopu Hubble, který Jižní krabí mlhovinu pozoroval už nekolikrát.

celý článek

Kouzelné mlhoviny: Náhrdelníková mlhovina je výsledkem interakce dvou hvězd, které se k sobě příliš přiblížily

Necklace Nebula (mlhovina Náhrdelník, PN G054.203.4) se nachází asi 15 tisíc světelných let daleko a je výsledkem interakce dvou hvězd. Snímek z teleskopu Hubble ukazuje oblaka materiálu, která interakce hvězd vyvrhla do jejich okolí a vytvořila tuto nádhernou podívanou. Mlhovina má napříč asi 2 světelné roky.

celý článek

Na nejbližší hvězdě Proxima Centauri se objevila jedna z nejsilnějších zaznamenaných erupcí

Nově publikovaná studie popisuje objev extrémně silného záblesku z hvězdy Proxima Centauri, která se nachází 4,2 světelných let daleko a je tak nejbližší hvězdou ke Slunci. Na tuto erupci narazili astronomové při pozorování hvězdy devíti teleskopy na Zemi i ve vesmíru. V dalekém ultrafialovém spektru se jedná o nejzářivější detekovanou erupci.

celý článek

Teleskop Hubble objevil dva páry kvazarů v dávném vesmíru, zřejmě pochází z kolidujících galaxií

Astronomové našli s pomocí vesmírného teleskopu Hubble dvě dvojice vzájemně blízkých kvazarů. Domnívají se, že tyto aktivní supermasivní černé díry pochází z galaxií, které pozorují v procesu jejich sloučení. Drtivá většina doposud pozorovaných kvazarů byla osamocená, podle odhadů se dvojité kvazary vyskytují pouze v jednom z tisíce případů.

celý článek

Kouzelné mlhoviny: Řasová mlhovina vznikla při explozi masivní hvězdy před 10 000 roky

Vesmírný teleskop Hubble vyfotil detail zbytků exploze supernovy v souhvězdí Labutě. Mlhovina, která po ní zůstala, nyní na obloze zabírá plochu více než šesti Měsíců v úplňku. Teleskop Hubble se zaměřil na její část, kde se mísí nárazové vlny a materiál ze zaniklé hvězdy.

celý článek