do not follow here
Hubble < LIVING fUTURE

Teleskop Hubble je po měsíci znovu v provozu, se záložním počítačem

Stárnoucí vesmírný teleskop Hubble má poslední dobou stále častěji potíže. Naposledy šlo o jeho palubní počítač, který přestal 13. června pracovat. NASA se potom měsíc pokoušela přijít na příčinu tohoto problému, který se nakonec podařilo vyřešit 17. července. Už letos by měl na oběhnout dráhu vyletět jeho nástupce Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST).

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Aktuálně

11:24
18.07.
Hubble je po měsíci opět v provozu. NASA se podařilo přepnout na záložní hardware. První vědecká pozorování byla plánovaná na sobotu.
07:55
16.07.
NASA už zřejmě tuší, co způsobilo poslední problémy Hubblova teleskopu. Aktuálně probíhají operace pro obnovení jeho provozu.
10:39
28.06.
Testy hlavního i záložního počítače teleskopu ukázaly stejný problém - nemožnost zapisovat nebo číst z paměti. Inženýři z NASA proto nyní předpokládají, že problém bude na některém z dalších kusů hardwaru.
20:11
20.06.
Operátoři vesmírného teleskopu aktuálně provádějí testy a snaží se zjistit více informací o problému palubního počítače. Pokus o restartování údajně nepomohl a řešením nebylo ani zapojení náhradní paměti.
20:18
13.06.
Palubní počítač teleskopu Hubble je mimo provoz
14:51
01.04.
Podle NASA byl březnový problém důsledkem dlouhých 31 let provozu teleskopu Hubble.
09:47
17.03.
Teleskop Hubble je opět v provozu
Rozbalit všechny aktuality
updates
Vědecké instrumenty teleskopu Hubble pracovaly, jak mají a data sbírala. Chyba nicméně neumožňovala sběr a zápis těchto dat do paměti teleskopu. Teleskop byl původně vybavený elektronikou z 80. let, ta byla naposledy aktualizovaná při poslední servisní misi v roce 2009, kdy se k teleskopu vydal raketoplán s posádkou.  

V krátké době se řeší už několikátý problém teleskopu Hubble. V březnu se vesmírný teleskop Hubble přepnul do ochranného bezpečnostního režimu. Podle operátorů mise nešlo o nijak žádný závažný problém a byl během několika dní vyřešen. Stárnoucí vybavení teleskopu však o sobě dává stále častěji vědět.

Už během několika měsíců by měl do vesmíru letět nástupce Hubblova teleskopu - James Webb Space Telescope (JWST). Je větší, výkonnější a vesmír bude zkoumat z větší vzdálenosti od Země, kde má lepší výhled. Raketa Ariane 5 by měla s JWST odstartovat v listopadu tohoto roku.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hubble

Načítám stránku...
x zrušit