Polovina exoplanety LHS 3844b by mohla být pokrytá sopkami

09. 03. 2021
Exoplaneta LHS 3844b je jen o něco málo těžší než Země. Svou mateřskou hvězdu LHS 3844 obíhá v těsné blízkosti a ukazuje jí stále stejnou polokouli. Dřívější výzkum ukazuje, že planeta nemá výraznou atmosféru. Díky tomu existují výrazné teplotní rozdíly mezi přivrácenou a odvrácenou polokoulí, což podle simulací vede k výměně materiálu mezi oběma polokoulemi.
Na denní straně planety dosahují teploty 770 °C, zatímco na noční straně mohou být až 250 °C pod nulou. Vědci předpokládali, že takové rozdíly mohou vést k pohybu materiálu mezi jednotlivými polokoulemi. Aby tuto teorii ověřili, provedli různé počítačové simulace s rozdílnými materiály a vnitřní strukturou exoplanety.
Výsledky ukazují, že na jedné straně materiál klesá do středu planety a naopak na druhé stoupá k povrchu. Materiál na horké straně je lehčí a proto se dá předpokládat, že se drží spíše u povrchu, naopak těžší chladný materiál z noční strany by měl klesat k jádru. K překvapení vědců však některé simulace dopadly zcela opačným způsobem a horký materiál putoval k jádru, zatímco chladnější k povrchu.
Dá se s velkou pravděpodobností předpokládat, že se na povrchu planety LHS 3844b nachází velké množství sopek. Vědci by rádi získali další informace o planetě, které by mohly vést k novým počítačovým modelům. Žádná podobná planeta ve sluneční soustavě není a studium této exoplanety by tedy mohlo přinést nové poznatky o evoluci podobných těles.
Související hvězdy v katalogu
Blízká exoplaneta LHS 3844b je více než dvakrát těžší než Země, zřejmě ale nemá žádnou atmosféru
12. 11. 2019 Exoplaneta LHS 3844b byla objevena v roce 2018 vesmírným teleskopem TESS u malého červeného trpaslíka ve vzdálenosti zhruba 49 světelných let. Má zhruba 2x větší hmotnost než Země a dalo by se tak očekávat, že má dostatečnou gravitaci, aby si udržela vlastní atmosféru. Zřejmě se však nachází příliš blízko svojí hvězdě, která ji o atmosféru připravila a připomíná tak spíše Merkur nebo Měsíc, které žádnou výraznou atmosféru nemají.
Planeta LHS 3844b obíhá velmi blízko svojí hvězdě, pouhých 0,0062 AU (Merkur obíhá Slunce ve vzdálenosti 0,4 AU). Vědci tedy očekávají, že má synchronní rotaci, při které svojí hvězdě nastavuje stále stejnou polokouli. Přivrácená hemisféra je tak vystavena vysokým teplotám, zatímco odvrácená strana není. Pokud by taková planeta měla atmosféru, vznikaly by v ní silné větry, které by teploty alespoň částečně vyrovnávaly.
Pomocí následných pozorování infračerveným teleskopem Spitzer však vědci zjistili, že výměna tepla mezi hemisférami téměř neprobíhá. Teplotní rozdíly mezi hemisférami jsou tak velké, jak je jen možné. Tato pozorování vylučují přítomnost atmosféry 10x hustější než má Země. S velmi vysokou pravděpodobností potom nemá planeta ani atmosféru s hustotou 1-10x větší než Země.
Exoplaneta LHS 3844b je tak první skalnatou planetou u červeného trpaslíka, která má vyloučenu existenci husté atmosféry pomocí přímých pozorování.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích