do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Polovina exoplanety LHS 3844b by mohla být pokrytá sopkami

Exoplaneta LHS 3844b je jen o něco málo těžší než Země. Svou mateřskou hvězdu LHS 3844 obíhá v těsné blízkosti a ukazuje jí stále stejnou polokouli. Dřívější výzkum ukazuje, že planeta nemá výraznou atmosféru. Díky tomu existují výrazné teplotní rozdíly mezi přivrácenou a odvrácenou polokoulí, což podle simulací vede k výměně materiálu mezi oběma polokoulemi.Na denní straně planety dosahují teploty 770 °C, zatímco na noční straně mohou být až 250 °C pod nulou. Vědci předpokládali, že takové rozdíly mohou vést k pohybu materiálu mezi jednotlivými polokoulemi. Aby tuto teorii ověřili, provedli různé počítačové simulace s rozdílnými materiály a vnitřní strukturou exoplanety.

Výsledky ukazují, že na jedné straně materiál klesá do středu planety a naopak na druhé stoupá k povrchu. Materiál na horké straně je lehčí a proto se dá předpokládat, že se drží spíše u povrchu, naopak těžší chladný materiál z noční strany by měl klesat k jádru. K překvapení vědců však některé simulace dopadly zcela opačným způsobem a horký materiál putoval k jádru, zatímco chladnější k povrchu.

Dá se s velkou pravděpodobností předpokládat, že se na povrchu planety LHS 3844b nachází velké množství sopek. Vědci by rádi získali další informace o planetě, které by mohly vést k novým počítačovým modelům. Žádná podobná planeta ve sluneční soustavě není a studium této exoplanety by tedy mohlo přinést nové poznatky o evoluci podobných těles. 
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
LHS 3844 48.5 ly
1 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit