do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Aktivita blízké hvězdy Lacaille 9352 v UV spektru by mohla znamenat problém pro možný život na jejích 3 exoplanetách

O blízké hvězdě Lacaille 9352 (Gliese 887) astronomové předpokládali, že je relativně klidná. Vycházeli totiž z optických pozorování, ve kterých je hvězda skutečně stabilní. Nová pozorování teleskopem Hubble v ultrafialovém spektru ale ukazují odlišný obrázek: erupce, které by mohly ovlivňovat dění na několika exoplanetách, které hvězdu obíhají.Nejnovější pozorování ve viditelném spektru pochází z teleskopu TESS, jehož úkolem je hledání exoplanet a který hvězdu pozoroval kontinuálně 27 dní. Lacaille 9352 se v těchto datech jeví jako klidný objekt, který nemá žádné výrazné erupce, což je dobře zpráva pro tamní exoplanety. Erupce na hvězdě totiž si jejího okolí vysílají životu nebezpečnou radiaci.

Lacaille 9352 je nicméně červený trpaslík, což jsou typicky hvězdy velmi aktivní. Vědci vedení Parkem Loydem se proto rozhodli prozkoumat hvězdu také v ultrafialovém spektru pomocí teleskopu Hubble. A skutečně narazili na hvězdné erupce, a dokonce na hodinové bázi.

Kolem hvězdy Lacaille 9352 obíhají nejméně 3 exoplanety. Všechny jsou více než 4x větší než Země. Hvězda je o polovinu menší než Slunce a všechny tři známé exoplanety ji obíhají velmi blízko. Aktivita mateřské hvězdy je proto jedním z klíčových faktorů pro určení možné obyvatelnosti těchto planet. 

Nový výzkum ukazuje, že erupce na hvězdě ještě nemusí znamenat automatickou neobyvatelnost jejích planet. Pomoci může například hustá atmosféra nebo silné magnetické pole.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Lacaille 9352 10.7 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit