do not follow here
Artemis < LIVING fUTURE

NASA vybrala Starship pro dopravu astronautů na Měsíc, soud zamítl žalobu Blue Origin

NASA v první polovině roku zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman s Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.

MiseStartStatus
missions icon Artemis III 2026 Plánovaná


Aktuálně

20:18
04.11.
Americký Soud pro federální nároky zamítl žalobu Blue Origin na NASA, kvůli výběru jediného dodavatele lunárního přistávacího modulu. NASA a SpaceX tak mohou znovu začít práce na přípravě Starship, která by měla dopravit první astronauty z oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch.
09:37
21.10.
Senátní komise nařídila NASA výběr druhého lunárního modulu, přidala jí k tomu finance v rozpočtu.
20:15
16.08.
Blue Origin podává žalobu na rozhodnutí NASA
17:27
01.08.
Agentura GAO (Government Accountability Office) vydala rozhodnutí, že NASA ve výběru jediného dodavatele přistávacího modulu nepochybila. Americká vesmírná agentura už na začátku tendru uvedla, že si rezervuje právo vybrat několik, jednoho, nebo žádného dodavatele. Ve hře tak oficiálně zůstává pouze společnost SpaceX, která nabídla dopravit astronauty na Měsíc vesmírnou lodí Starship.
18:10
27.07.
Jeff Bezos, majitel Blue Origin, nabídl NASA slevu 2 miliardy dolarů, pokud znovu zváží jeho nabídku na lunární přistávací modul. Zároveň dodal, že jeho společnost vyzkouší lander na oběžné dráze za vlastní finance.obrázek ke zprávě
18:20
27.04.
Společnost Blue Origin podala oficiální protest proti rozhodnutí NASA vybrat pouze jednoho dodavatele přistávacího modulu. Ten byl doručen úřadu Government Accountability Office (GAO).
Rozbalit všechny aktuality
updates
Rozhodnutí NASA je překvapením, protože se očekávalo, že vybere více partnerů, kteří pro mise Artemis nový dopravní systém vyvinou. Podobný přístup agentura zvolila i při dopravě nákladu a astronautů k ISS - v obou případech pro NASA létají dva dopravci. Nakonec však byl vybrán jediný dopravce, a to zřejmě kvůli nízké ceně a výraznému pokroku při testování.

Human Landing System (HLS) bude představovat vesmírná loď, která dopraví astronauty z oběžné dráhy Měsíce na jeho povrch a zpět. Na lunární oběžnou dráhu se astronauti dostanou ve vesmírné lodi Orion. Při prvních misích se na lunární oběžné dráze zřejmě spojí Orion se Starship přímo, později by měla být využita vesmírná stanice Gateway.

SpaceX aktuálně testuje prototypy Starship, které létají zatím do výšky kolem 10 kilometrů. Už letos v létě by však mohla Starship letět na oběžnou dráhu. Starship je navržena tak, aby mohla vertikálně přistát na Zemi, Marsu nebo Měsíci. 

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Artemis

tag icon
Další články z kategorie
Artemis
Načítám stránku...
x zrušit