do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

V nově identifikovaném regionu Mléčné dráhy se nachází velké množství vzácných zářivých hvězd

Astronomům se podařilo objevit zcela nový region v Mléčné dráze - oblast překypující vzácnými zářivými modrými hvězdami, která vychází z Ramene Orionu, ve kterém se nachází i Slunce. V tomto místě se podle studie publikované v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society nachází početná skupina masivních OB hvězd. Do této kategorie patří jedny z nejmasivnějších hvězd, které mají vysoké teploty i zářivost.Cepheus spur

Nový region dostal označení Cepheus spur (Cepheův výběžek). Vychází totiž z Orionova ramene Mléčné dráhy směrem k sousednímu Perseovu rameni. Nachází se v něm množství modrobílých hvězd, které mají hmotnost kolem tří Sluncí. Tyto hvězdy mají krátký život a brzy explodují v supernovách. Podobný osud lze čekat i od hvězd v nově objeveném regionu.

OB hvězdy

Hvězdy spektrální třídy O a B (nebo hromadně označované jako OB hvězdy), jsou masivní a velmi zářivé. V celé Mléčné dráze se jejich počet odhaduje na 200 000 ze 4 miliard (tedy asi 0,0005 %). Při jejich zániku v supernově vznikají jedny z nejtěžších prvků.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit