do not follow here
Vesmírná turistika < LIVING fUTURE

Japonský dobrodruh, který plánuje letět se SpaceX k Měsíci, se domluvil také s Ruskem na návštěvě ISS, a to ještě letos

Japonský miliardář Yusaku Maezawa loni oznámil svou dohodu se SpaceX na misi dearMoon. On a dalších 8 civilistů při této misi obletí v roce 2023 Měsíc ve vesmírné lodi Starship. Podle ruské vesmírné agentury Roskosmos se domluvil také s nimi na letu k ISS, a ten by měl proběhnout ještě letos. Půjde tak zřejmě o první komerční misi, která otevře bránu civilistům ve vesmíru. Plánovány jsou totiž už ted nejméně dvě další turistické mise.2021: Inspiration4

Už letos v září plánuje SpaceX poslat do vesmíru čtyřčlennou posádku ve vesmírné lodi Crew Dragon. Jejím cílem však není ISS, ale pouze oběžná dráha, ze které se vrátí zpět k Zemi.

2021: Maezawa

Maezawa by měl odletět k ISS při misi Sojuz MS-20, která odstartuje z Bajkonuru 8. prosince tohoto roku. Poletí s ním také Yozo Hirano, který mu pomůže natočit dokument o této cestě, který plánují vysílat na Youtube kanálu. Jejich trénink pro cestu do vesmíru začne už v červnu. Půjde o první vesmírné turisty na ISS od roku 2009.

2022: Axiom Mission 1

Následovat zřejmě bude soukromá mise Axiom, při které přiletí na ISS čtyřčlenná posádka v Crew Dragonu. Tento let je aktuálně plánovanýna leden příštího roku.

Ruský film

A potom pravděpodobně přijde na řadu další ruská mise, při ní se má natáčet vesmírné drama s pracovním názvem Výzva. Roskosmos za tímto účelem plánuje poslat na ISS ruskou herečku Yulii Peresildovou a Klima Shipenka, který kromě hraní také režíruje.

Americký film

Kromě výše zmíněných plánů se připravuje ještě jedna mise. Při ní by měl na ISS letět Tom Cruise a natočit první americký film ve vesmíru. Zatím však není jisté, kdy by měla proběhnout. Původně totiž byl let Cruise plánován jako součást mise Axiom, později bylo však rozhodnuto, že to bude až při některém z dalších letů.

Vesmírná turistika v budoucnosti

Vesmírný turismus tak zdá se nabírá dech. Umožňuje to primárně rozvoj soukromých lodí Crew Dragon a Starliner, které mohou k ISS vozit jak americké astronauty a astronauty z partnerských zemí, tak platící zákazníky. Uvolnila se tím také místa v ruských lodích, která si doteď kupovala NASA, protože jiný způsob dopravy Američané neměli k dispozici. Aby ISS vůbec mohla pojmout tolik lidí, plánuje se její rozšíření o soukromý segment. Ten bude provozovat společnost Axiom Space, která už některé komerční cesty organizuje. Kromě toho existují plány na výstavbu dalších míst na oběžné dráze, kam by mohly turistické cesty mířit.

Plánované vesmírné stanice

Název Začátek výstavby Popis
Tiangong 2021 (Large modular space station, Chinese space station, Čínská vesmírná stanice). Čína v rámci svého vesmírného programu provozuje vlastní vesmírnou stanici. Její konstrukce bude vycházet z laboratoří Tiangong a výstavba začala v dubnu 2021.
Lunar Gateway 2024 Vesmírná stanice na oběžné dráze Měsíce, kterou v průběhu příštích 5 let plánuje začít stavět NASA se svými partnery. Ubytování bude poskytovat zřejmě přechodně pro posádku 4 astronautů cestující na povrch Měsíce.
Axiom Station 2025 Axiom se dohodl s NASA o instalaci svých komerčních modulů k ISS. Ty rozšíří prostor stanice a budou moci ubytovat vesmírné turisty. Po dosloužení ISS plánuje Axiom oddělení svého segmentu jako základu samostatné stanice. První moduly by se k ISS mohly připojit už v roce 2024.
Russian Space Station 2025 Plánovaná ruská orbitální stanice.
Space Complex Alpha n/a Společnost Bigelow Aerospace testuje nafukovací vesmírné moduly. Jeden z nich je aktuálně připevněný k ISS. V budoucnosti má Bigelow plány vytvořit vlastní vesmírnou stanici Space Complex Alpha a následně i Space Complex Bravo. V roce 2020 se nicméně firma dostala do problémů a propustila všechny své zaměstnance. Osud plánů na orbitální stanice je tak zatím u ledu.
Voyager Space Station 2025 (VSS, původně Von Braun Station) Koncept společnosti Orbital Assembly Corporation na výstavbu první stanice s umělou gravitací. První kroky ke stavbě stanice pomocí robota by mohla začít kolem roku 2025.
Indická vesmírná stanice n/a Indická vesmírná agentura plánuje v rámci svého vesmírného programu výstavbu vlastního orbitálního komplexu. Prvním krokem má být první let indických astronautů ve vesmírné lodi Gaganyaan v roce 2022. Vesmírná stanice by se mohla začít stavět 5 - 7 let po tomto letu.
Aurora Space Station n/a Komerční vesmírná stanice plánovaná společností Orion Span. Původní plány byly se začátkem v roce 2021, ale v posledních měsících žádné nové informace o projektu nejsou.
Starlab 2027 Projekt společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin.
Orbital Reef n/a Plánovaná stanice společností Blue Origin, Sierra Space s podporou Boeingu a Arizona University.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírná turistika

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírná turistika
Načítám stránku...
x zrušit