Podívejte se na nové detailní snímky povrchu Ganymede, které v pondělí pořídila sonda Juno

Vesmírná sonda Juno v pondělí navštívila měsíc Ganymede u planety Jupiter. Jedná se první návštěvu po více než 20 letech od posledního přiblížení sondy Galileo. Sonda Juno proletěla ve vzdálenosti zhruba 1 000 kilometrů od povrchu měsíce a pořídila detailní snímky jeho povrchu. Zároveň také prozkoumala jeho magnetické pole. Výsledky z tohoto průletu mají potenciál výrazně posunout naše poznání Ganymede a zřejmě tak ovlivní budoucí mise k Jupiteru.

Ganymede, detail ze sondy Juno

Ganymede, detail ze sondy JunoAktuálně

14:25
09.06.
Další snímky z pondělního průletu Juno kolem Ganymede dorazí na Zemi v následujících dnech.
21:22
08.06.
Na Zemi dorazily první dva snímky z průletu. Jeden pochází z kamery JunoCam a druhý z instrumentu Stellar Reference Unit star camera.
19:45
07.06.
Sonda Juno se přiblížila na nejkratší vzdálenost od povrchu Ganymede v pondělí v 19:35 našeho času.

Juno u planety Jupiter

Vesmírná sonda Juno má primárně za úkol zkoumat planetu Jupiter. NASA však nedávno rozhodla, že se při prodloužené misi podívá také na velmi zajímavé měsíce největší planety sluneční soustavy. Mezi ně rozhodně patří právě Ganymede - největší měsíc ve sluneční soustavě s vlastním magnetickým polem.

Průlet kolem Ganymede

Sonda Juno v pondělí proletěla ve vzdálenosti kolem tisíc kilometrů od povrchu Ganymede. Na prvních snímcích lze pozorovat nádherné detaily kráterů a zvrásněného povrchu, který by mohl být výsledkem tektonické aktivity v nitru měsíce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Ganymede
tag icon
Další články z kategorie
Ganymede