Teleskop JWST dorazil do Francouzské Guyany

Aktuální datum odletu teleskopu JWST do vesmíru je plánováno na polovinu prosince tohoto roku. Teleskop i raketa Ariane 5 v průběhu léta úspěšně prošly posledními testy a kontrolami. Následoval převoz teleskopu lodí do Francouzské Guyany, kde bude zařízení instalováno na raketu Ariane 5. Ta jej koncem roku vynese na oběžnou dráhu, odkud se vydá do Lagrangeova bodu L2, cesta mu zabere jeden měsíc.

MiseStartStatus
missions icon JWST 18. 12. 2021 Plánovaná
James Webb

James Webb vesmírný teleskop nové generace vyvíjený ve spolupráci vesmírných agentur Spojených států, Kanady a Evropy.James Webb (JWST)

Teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) je plánovaný nástupce Hubblova vesmírného teleskopu. Bude zkoumat vesmír hlavně v infračerveném spektru elektromagnetického záření s větším záběrem i vyšším rozlišením než má jeho předchůdce. 

Zrcadlo nového teleskopu je tvořeno 16 šestiúhelníkovými segmenty, které dohromady tvoří plochu o průměru 6,5 metru. Celková sběrná plocha JWST je tak 6,5x větší než u teleskopu Hubble. K tomu je JWST vybaven také unikátním slunečním štítem, který má plochu srovnatelnou s tenisovým kurtem.

JWST bude zkoumat vesmír z lagrangeova libračního bodu L2 (na přímce Slunce - Země, bude teleskop 1,5 milionu kilometrů za naší planetou). Mise JWST je společnou misí vesmírných agentur z USA, Evropy a Kanady.


Aktuálně

08:47
20.10.
Teleskop JWST byl v kosmodromu Kourou rozbalen z přepravního kontejneru.
19:17
12.10.
obrázek ke zprávěSložený teleskop Jamese Webba dorazil lodí do Francouzské Guyany, odkud v prosinci odletí na oběžnou dráhu. Téměř 2 500 kilometrů dlouhá cesta z Kalifornie mu zabrala 16 dní.
20:30
08.09.
NASA společně s ESA a Arianspace určili nové datum startu rakety Ariane 5 s teleskopem JWST: 18. prosince.
17:46
26.08.
obrázek ke zprávěTestování JWST bylo dokončeno. Teleskop bude nyní připraven pro převoz do jižní Ameriky, odkud poletí na podzim na oběžnou dráhu.
06:21
19.07.
Teleskop se dál připravuje na svůj podzimní let do vesmíru. Naposledy před startem byla postavena věž, která pomáhá oddělit chladné přístroje teleskopu od slunečního záření. Byla také odstraněna ochrana optického systému, aby mohlo pokračovat skládání teleskopu pro cestu.
Let teleskopu se mnohokrát posunul, poslední odklad byl o několik týdnů z konce října. Důvodem tentokrát nebyl samotný teleskop, ale evropská raketa Ariane 5, která měla problémy s ochranným krytem, které způsobily dočasné zastavení operací Ariane 5 loni v srpnu.

Evropská raketa Ariane 5 je příspěvkem ESA do programu, na kterém se kromě NASA podílí také kanadská vesmírná agentura CSA.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
James Webb (JWST)
tag icon
Další články z kategorie
James Webb (JWST)