do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

Evropská vesmírná agentura vybrala témata pro vesmírné mise mezi lety 2035-2050

Evropská vesmírná agentura je po NASA druhým nejvýznamnějším průzkumníkem vesmíru. Mezi nejúspěšnější evropské vědecké mise se řadí například sonda Rosetta zkoumající kometu, teleskop Gaia mapující hvězdy v Mléčné dráze nebo teleskop Planck zkoumající reliktní záření. ESA nyní vybrala témata pro budoucí velké (rozumějme s velkým rozpočtem) mise. Bude se soustředit na měsíce obřích planet, exoplanety nebo Mléčnou dráhu a průzkum raného vesmíru.Program s názvem Voyage 2050 bude sdružovat velké vědecké mise, které by měly probíhat mezi lety 2035 a 2050. Navazuje na program Cosmic Visions, jehož součástí jsou mise jako JUICE, ATHENA nebo LISA. Nejdražší mise programu Voyage 2050 se budou soustředit na tři hlavní témata:

1) Průzkum měsíců Sluneční soustavy

Evropská vesmírná agentura plánuje prozkoumat měsíce planety Jupiter prostřednictvím sondy JUICE, která se aktuálně staví. Na její výsledky naváže další mise, která bude součástí nového programu. Zatím není zřejmé, které měsíce, nebo u které planety to bude, ale měsíce velkých planet budou dál předmětem zkoumání evropských sond.

2) Počátky vesmíru

V astrofyzice a zkoumání počátku vesmíru má Evropa své pevné místo. V tomto tématu bude výzkum navazovat na úspěchy sond Plack a plánované mise LISA, která bude ve vesmíru měřit gravitační vlny.

3) Exoplanety, nebo Mléčná dráha

U poslední tématu zatím není rozhodnuto - ve hře je průzkum nebo hledání nových exoplanet a studium struktury a historie Mléčné dráhy. V obou směrech už ESA má významné zkušenosti, které jsou u exoplanet reprezentovány teleskopem CHEOPS a u Mléčné dráhy unikátní sondou Gaia, která zkoumá pohyb a pozici hvězd v naší galaxii.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?
  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

  Další zprávy z kategorie
  Mléčná dráha

  tag icon
  Další články z kategorie
  Mléčná dráha
  Načítám stránku...
  x zrušit