do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Existenci vzácné hvězdy by mohl vysvětlit nový druh obří exploze v počátcích vesmíru

V Mléčné dráze se nachází výjimečná hvězda. Na první pohled se zdá být velmi stará, protože má velmi nízký podíl železa. Na pohled druhý má však nezvykle vysoký podíl jiných těžkých prvků, což si vědci doposud nedokázali nijak vysvětlit. Podle nové studie by existence této zvláštní hvězdy mohla být způsobena dodnes teoretickým druhem exploze - magneto-rotační hypernovou.Když vesmír vznikl, nacházely se v něm pouze prvky vodík, helium a lithium. První hvězdy ve vesmíru tedy byly tvořeny téměř výhradně vodíkem a heliem. Teprve při jejich zániku v masivních explozích se do vesmíru dostaly další, těžší prvky. 

Hvězda SMSS J200322.54-114203.3 se nachází asi 7 500 světelných let od Slunce. Jedná se o hvězdu s nízkým obsahem železa, což většinou značí vysoké stáří. Oproti ostatním podobným hvězdám však má výrazně větší podíl zinku, uranu, europia a zřejmě i zlata - těžkých prvků, které se v tomto množství v starých hvězdách nevyskytují. 

Existence SMSS J200322.54-114203.3 je proto pro vědce záhadou - podle všeho se jedná o velmi starou hvězdu, která však obsahuje těžké elementy typické pro hvězdy mladší.

Podle nové studie vznikla hvězda SMSS J200322.54-114203.3 před 13 miliardami let z materiálu, který obsahoval zbytky obří exploze. Tu způsobil kolaps jádra masivní hvězdy s vysokou rotací a silným magnetickým polem. Pouze tak si vědci dokáží vysvětlit přítomnost tak těžkých elementů v tak brzkém vesmíru. 

Exploze dostala označení magneto-rotational hypernova a hvězda SMSS J200322.54-114203.3 je zatím jedinou evidencí existence takovéto události.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit