Dron vybavený umělou inteligencí hledá meteority autonomně přímo v terénu

Podle odhadů dopadne na povrch Země kolem 500 meteoritů ročně. Většinou se jedná o malé tmavé kameny a objevit se podaří ke 2 % z celkového počtu. Většina ze ztracených meteoritů sice skončí v moři, které pokrývá větší plochu planety než souš. Ty zbylé by ale nalezeny být mohly a pomoci tomu mohou autonomní drony. Alespoň na některých místech.

Meteorit, 2019

Meteorit, 2019 Zářící meteor zachycený kamerami Global Fireball Network v Rancho Mirage Observatory v Kalifornii v dubnu 2019.Robert Citron se svými kolegy vyvinul program, který pomocí metody machine learning rozpoznává meteority přímo v terénu. Drone postupně prochází oblast předpokládaného dopadu meteoritu a jeho snímky jsou podrobně analyzovány. 

Při dosavadních testech byly sice jako meteority identifikovány i některé běžné kameny, mezi nimi však byly také správně rozpoznané meteority. Program se neustále učí a zdokonaluje, postupně tedy lze očekávat zpřesnění těchto identifikací. 

Dosavadní pokusy probíhaly ve vyschlé části jezera Walker Lake v Nevadě. V tomto regionu  v roce 2019 dopadnul meteorit, který nebyl nikdy nalezen. Ten se bohužel najít nepodařilo, dron nicméně identifikoval rozmístěné testovací meteority.

Podle vědců trvá nalezení meteoritu identifikovaného při průletu atmosférou kolem 100 hodin jednoho člověka. Nová technologie by mohla toto číslo snížit a pomoci tak ve výzkumu těchto kamenů, které nám mohou prozradit víc o objektech ve sluneční soustavě.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Meteority