do not follow here
Komety < LIVING fUTURE

Sonda Solar Orbiter proletěla zbytky ocasu komety ATLAS, detekovala u něj magnetické pole

Data z průletu vesmírné sondy Solar Orbiter kolem zbytků ocasu komety ATLAS (C/2019 Y4) poskytla vědcům nové informace o této kometě, která se loni rozpadla při přiblížení Slunci. Jde o první případ pozorování podobné struktury v blízkosti Slunce, sonda kolem materiálu z komety proletěla uvnitř oběžné dráhy Venuše.

MiseStartStatus
missions icon Solar Orbiter 10. 2. 2020 Probíhá


Kometa ATLAS se loni přiblížila do vnitřní části sluneční soustavy. Ještě před tím, než se na své trajektorii dostala na nejkratší vzdálenost od Slunce, došlo k rozpadu jejího jádra. Její ocas a zbytky jádra tak dodnes obíhají Slunce.

Právě ke zbytku ocasu komety se nedávno přiblížila vesmírná sonda Solar Orbiter, jejíž primární mise je průzkum Slunce. Z pozorování vyplývá, že meziplanetární magnetické pole zbytky komety obklopuje a vytváří kolem centrální oblasti ocasu vlastní slabé magnetické pole.

Solar Orbiter

Solar Orbiter je evropská mise s přispěním NASA, jejímž úkolem je studium Slunce. Vesmírná sonda bude jako první přelétávat nad póly naší hvězdy a bude se pokoušet odpovědět na otázku, jak vzniká sluneční vítr. Mise je plánována na 7 let a sonda se během ní přiblíží až na 0,284 AU k povrchu Slunce.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Komety

tag icon
Další články z kategorie
Komety
Načítám stránku...
x zrušit