Vzácná periodická nova se po 15 letech znovu ozvala, staronová hvězda je nyní vidět pouhým okem

8. srpna se v souhvězdí Hadonoše objevila nová hvězda. U dobře známé hvězdy RS Ophiuchi došlo k jevu, který se označuje jako nova. Hvězda při něm dočasně několikrát zvýší svou zářivost. V tomto případě se navíc jedná o tzv. periodickou novu, tedy hvězdu, která podobným procesem prochází opakovaně.

Nova RS Ophiuchi

Nova RS OphiuchiNova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Hvězda RS Ophiuchi se rozzáří každých zhruba 15-20 let. Je to výsledek tance dvou vzájemně se obíhajících hvězd. Jedna z nich je menší a zároveň masivnější bílý trpaslík, druhá je červený obr. Malý trpaslík ze svého souseda vysává materiál, který čas od času způsobí opětovné zažehnutí termojaderné reakce na povrchu hvězdy a následnou explozi, která hvězdu rozzáří. 

Poslední nova byla u této hvězdy pozorována v roce 2006 (předtím v letech 1985, 1967, 1958, 1945, 1933, 1907 a 1898). Zářivost hvězdy kulminovala s magnitudou 4,8, což je 600x víc oproti její běžné magnitudě 12. V příštích dnech bude hvězda postupně slábnout, až se opět vrátí do svého klidového stavu.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
RS Ophiuchi A Bílý trpaslík 7380.8 0
part of star image
part of star image
RS Ophiuchi B Červený obr 7380.8 0
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Nova