do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Vzácná periodická nova se po 15 letech znovu ozvala, staronová hvězda je nyní vidět pouhým okem

8. srpna se v souhvězdí Hadonoše objevila nová hvězda. U dobře známé hvězdy RS Ophiuchi došlo k jevu, který se označuje jako nova. Hvězda při něm dočasně několikrát zvýší svou zářivost. V tomto případě se navíc jedná o tzv. periodickou novu, tedy hvězdu, která podobným procesem prochází opakovaně.Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Hvězda RS Ophiuchi se rozzáří každých zhruba 15-20 let. Je to výsledek tance dvou vzájemně se obíhajících hvězd. Jedna z nich je menší a zároveň masivnější bílý trpaslík, druhá je červený obr. Malý trpaslík ze svého souseda vysává materiál, který čas od času způsobí opětovné zažehnutí termojaderné reakce na povrchu hvězdy a následnou explozi, která hvězdu rozzáří. 

Poslední nova byla u této hvězdy pozorována v roce 2006 (předtím v letech 1985, 1967, 1958, 1945, 1933, 1907 a 1898). Zářivost hvězdy kulminovala s magnitudou 4,8, což je 600x víc oproti její běžné magnitudě 12. V příštích dnech bude hvězda postupně slábnout, až se opět vrátí do svého klidového stavu.

Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
RS Ophiuchi 7380.8 ly
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova

tag icon
Další články z kategorie
Nova
Načítám stránku...
x zrušit