do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Vesmírná observatoř Spektr-RG zachytila poprvé slapové narušení u vzdálených hvězd

Německý teleskop eRosita na německo-ruské observatoři Spektr-RG detekoval 13 případů slapového narušení (tidal disruption events, TDEs). Jedná se o situaci, při které černá díra svou gravitací roztrhá hvězdu, která se jí příliš přiblížila. Teleskop eRosita po těchto událostech pátrá v rámci programu eRASS (eROSITA all-sky survey), během kterého by jich měl identifikovat stovky až tisíce.

MiseStartStatus
missions icon Spektr-RG 13. 7. 2019 Probíhá


Slapové narušení

Slapové narušení, neboli Tidal Disruption Event (TDE), je situace, která nastává při interakci hvězdy a černé díry. Při přiblížení hvězdy masivní černé díře dochází k její deformaci silnou gravitací a následnému rozpadu. Materiál z hvězdy se dostává do akrečního disku kolem černé díry, kde rotuje vysokou rychlostí a je zahříván na extrémně vysoké teploty. U vnitřní hrany disku, v blízkosti horizontu události černé díry pak vzniká intenzivní radiace, kterou lze detekovat observatořemi v rentgenovém a gama záření.
13 TDE událostí, které jsou reportovány v nové studii bylo původně součástí většího souboru přechodných událostí, které teleskop zachytil. Ty byly postupně zkoumány dalšími observatořemi a u 13 z nich bylo potvrzeno, že se jedná o TDEs.

Nejzajímavější z pozorovaných TDEs je SRGE J144738.4+671821, která po svém objevení pokračovala v zesilování záření po dalších 6 měsíců.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit