Radionuklidy ve hvězdách jako je Slunce mohou pocházet ze supernov v blízkých hvězdokupách

Blízký region zrodu nových hvězd Ophiuchius je jedním ze dvou míst ve vesmíru, kde se astronomům podařilo pozorovat gama záření z radionuklidu hliník-26. Kombinací pozorování v různých vlnových délkách se jim podařilo vystopovat jeho zdroj do nedaleké hvězdokupy Upper Scorpius association. Podobný proces podle vědců obohatil o některé elementy také mladou sluneční soustavu před 5 miliardami let.

Zrod nových hvězd v regionu Ophiuchius

Zrod nových hvězd v regionu Ophiuchius Na horním snímku je červenou znázorněna distribuce hliníku-26 zachycená gama zářením. Vlevo dole je výřez, na kterém lze vidět červenými tečkami vyznačené protohvězdy, ty jsou potom vpravo dole znázorněny ve vetším detailu v infračervené.Jednotlivé elementy periodické tabulky vznikají ve hvězdách. Některé v supernovách, jiné například při srážkách neutronových hvězd. Z materiálu, který tyto hvězdy za sebou zanechají, se formují molekulární oblaka, kde postupně gravitací dochází ke shlukování hmoty. V nejvyšších koncentracích se plyny začnou zahřívat a přitahovat stále větší množství materiálu až dojde ke vzniku hvězdy. 

Podle nové studie v magazínu Nature dochází ve studovaném regionu k obohacení zárodků hvězd o radionuklid hliníku a zřejmé další prvky. Podobně tomu zřejmě bylo také v případě sluneční soustavy. Podle nově vyvinutých modelů mohla mít protohvězda, ze které vzniklo Slonce, dokonce několik zdrojů radionuklidů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Supernovy