V Severním moři vyroste během několika let nový evropský kosmodrom

Německá vláda v pondělí uvedla, že podporuje plán na výstavbu nového kosmodromu v Severním moři mezi Velkou Británií, Dánskem a Norskem. Nový kosmodrom by umožnil starty raket z plošiny na polární a heliosynchronní oběžné dráhy. Evropské rakety dnes nejčastěji využívají kosmodromy Kourou ve Francouzské Guyaně, Bajkonur v Kazachstánu případně některé ze zařízení v USA.

Kosmodrom Kourou

Kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně provozovaný Evropskou vesmírnou Agenturou. Na fotografii je místo, odkud budou do vesmíru startovat rakety Sojuz zakoupené od Ruska.Nový kosmodrom by mohl obsloužit první rakety už za dva roky. Mělo by se jednat o lehké rakety s malými náklady. Pobřežní základnu by měl kosmodrom v německém městě Bremerhaven, odkud by vyplouvaly lodě s raketami ke startovací plošině uprostřed moře. 

V pondělí podepsali dohodu o spolupráci 4 evropští výrobci raket a aliance GOSA (German Offshore Spaceport Alliance). Následovat by mělo vypracování studie proveditelnosti, kterou by měla z části financovat německá vláda.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Rakety