Astronomové našli zbytky supernovy, která zazářila na obloze v roce 1181

V posledních tisíci letech mohli lidé pozorovat 5 supernov na vlastní oči. Patří mezi ně také událost z roku 1181, při které se na obloze na šest měsíců objevila nová hvězda jasná jako Saturn. Astronomové teď zřejmě identifikovali zbytky exploze, která tuto událost způsobila - jedná se o mlhovinu Pa 30 objevenou teprve v roce 2013. Podle nového výzkumu tato mlhovina vznikla ve vzácné supernově typu Iax, která po sobě zanechává tzv. zombie hvězdu.

Mlhovina Pa 30

Mlhovina Pa 30Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, kteří pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí.

Díky záznamům z 12. století astronomové věděli, kde se dávná supernova (SN1181) na noční obloze nacházela. Doposud se nicméně nedařilo najít následky této exploze - zpravidla se jedná o mlhovinu tvořenou rozpínajícími se plyny (tzv. supernova remnant). 

Podle nové studie by jí mohla být mlhovina Pa 30 ve vzdálenosti 7 500 světelných let. V ní vědci vedení Andreasem Ritterem objevili Wolf-Rayetovu hvězdu s nejvyššími známými teplotami. Hvězda nese označení IRAS 00500+6713 nebo 2MASS J00531123+6730023, v nové studii ji vědci nicméně nazývají Parkerovou hvězdou (Parker's star).

Mlhovina Pa 30 byla objevena teprve v roce 2013. Rozpíná se rychlostí, která by odpovídala vzniku před zhruba 900 lety, a nachází se v místech popsaných dávnými učenci. Tyto a další její charakteristiky napovídají, že se jedná o pozůstatek po vzácné supernově Typu Iax. Ty vznikají spojením dvou bílých trpaslíků a zůstává po nich tzv. zombie hvězda. Zatím jich bylo pozorováno jen kolem třiceti.

Pokud se tyto závěry potvrdí, bude SN1181 jedinou supernovou Iax, u které nyní mohou vědci  zkoumat mlhovinu, hvězdu a mají k tomu ještě historický záznam samotného průběhu exploze.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Supernovy
tag icon
Další články z kategorie
Supernovy