do not follow here
Jupiter < LIVING fUTURE

S planetou Jupiter se srazil neznámý objekt, amatérští astronomové zachytili záblesk v atmosféře

Amatérští astronomové po celém světě zachytili v noci z pondělí na úterý krátký záblesk v atmosféře planety Jupiter. Pravděpodobně se jednalo o srážku s malou planetkou nebo kometou, která byla zachycena gravitací planety. Zatím není zřejmé, zda záblesk zachytila i některá z velkých observatoří ve větším detailu.

Astronomové se během pondělní noci pokoušeli pozorovat přechod stínu měsíce Io po povrchu Jupitera. Během svých pozorování však byli svědky něčeho jiného - zhruba dvousekundového záblesku. Zachytili jej například Harald Paleske z Německa, José Luis Pereira z Brazílie a J.P. Arnould z Francie.

Podobné úkazy jsou u Jupiteru poměrně časté. Silná gravitace největší planety ve sluneční soustavě mění oběžné dráhy těles, která se k ní přiblíží. V některých případech je vystřelí daleko od planety, v jiných je naopak přitáhne k sobě. Vědci se domnívají, že právě tento efekt umožňuje částečnou ochranu vnitřních planet včetně Země před kolizemi s planetkami.

Jupiter je plynný obr, tudíž srážka nemohla vytvořit kráter na jeho povrchu. Tělesa, která se s takovou planetou srazí se většinou rozpadnou a při průletu její atmosférou shoří. Nejznámější je zřejmě případ z roku 1994, kdy se s Jupiterem srazila kometa Shoemaker–Levy 9. Nejprve se působením gravitace planety rozpadla na menší kousky, které později shořely v atmosféře. Zůstaly po nich tmavé šrámy v atmosféře viditelné po několik dalších měsíců.

Následná pozorování planety začátkem tohoto týdne nicméně ukázala, že v místě dopadu tentokrát žádný viditelný šrám nezůstal. Zřejmě se tedy jednalo o menší objekt, který by mohl mít rozměry kolem 100 metrů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Jupiter

Načítám stránku...
x zrušit