do not follow here
Dragon < LIVING fUTURE

Soukromá poptávka po Dragonech narůstá, SpaceX zvažuje další rozšíření svojí flotily

Společnost SpaceX po úspěšném završení komerčního letu Inspiration4 zaznamenala zvýšený zájem o soukromé lety vesmírnou lodí Dragon na oběžnou dráhu. Oznámil to Benji Reed, šéf letů s posádkou ve SpaceX. Společnost aktuálně disponuje dvojicí vyzkoušených lodí Crew Dragon určených pro lety s posádkou (Resilience a Endeavour), třetí poletí do vesmíru poprvé v říjnu a další dvě jsou ve vývoji. Pokud bude poptávka nadále vysoká, společnost zváží výrobu dalších Dragonů.Lety pro NASA

SpaceX má kontrakt s NASA a v rámci něj vozí posádku trénovaných astronautů na ISS. Zatím proběhly 2 mise k ISS a příští měsíc se chystá třetí. V tomto programu jsou plánovány ještě tři další mise, nicméně předpokládá se jeho prodloužení.

Lety pro Axiom

K tomu má SpaceX také smlouvu se společností Axiom Space, která plánuje od příštího roku vozit na ISS turisty. Zatím se plánují 4 mise k orbitální stanici, později by mohl Dragon létat k budoucí komerční stanici Axiom.

Další lety Dragonu

Kromě výše zmíněných misí, jejichž cílem jsou stanice na oběžné dráze, jsou s Dragonem možné lety také jen na oběžnou dráhu. O víkendu úspěšně skončila mise Inspiration4 se zcela civilní posádkou, která celý svůj výlet strávila v Dragonu. SpaceX plánuje v blízké době podobnou misi také pro společnost Space Adventures. Každý z Crew Dragonů je certifikován na celkem 5 letů do vesmíru. Pětice plánovaných lodí by tedy měla zvládnout celkem 25 letů na oběžnou dráhu. Pokud poptávka dál poroste, SpaceX zváží výrobu dalších vesmírných lodí. V budoucnosti nicméně Dragony nahradí dnes ještě pořád vyvíjená vesmírná loď Starship, která pojme několikrát více pasažérů. Její prototyp by mohl poprvé letět na oběžnou dráhu ještě letos. Lety s posádkou by mohly následovat do několika let. Japonský miliardář Yusaku Maezawa se už se SpaceX domluvil na obletu Měsíce ve Starship, možná už v roce 2023.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dragon

tag icon
Další články z kategorie
Dragon
Načítám stránku...
x zrušit