do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

USA i Rusko chtějí mít stálou přítomnost na ISS - vymění si astronauty pro lety v Sojuzu a Dragonu

Vesmírné agentury ze Spojených států a Ruska se dohodly na vzájemné výměně astronautů při letech na ISS. Pokud by se tak nestalo, hrozilo by oběma stranám, že by na palubě orbitální stanice neměly v určitých časových úsecích žádného svého astronauta. Ještě letos na podzim by tak měl americký astronaut Frank Rubio letět do vesmíru v Sojuzu z Kazachstánu a ruská kosmonautka Anna Kikina v Dragonu z USA.

MiseStartStatus
missions icon Soyuz MS-22 21. 9. 2022 - 28. 3. 2023 Ukončená: Částečný úspěch
missions icon Dragon Crew-5 5. 10. 2022 - 12. 3. 2023 Ukončená: Úspěch


První výměna nastane už letos v září, kdy k ISS odletí ruská vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou. Na palubě by měl být také Američan Frank Rubio. Naopak na jaře příštího roku by měla do vesmíru odletět Ruska Anna Kikina, tentokrát na palubě Crew Dragonu z Floridy.

Obě agentury si touto výměnou zajistí stálou přítomnost na ISS. Aktuálně jsou na ISS 3 Američané, 3 Rusové a jeden Ital, který přiletěl v Dragonu. Zprávy o dohodě NASA a Roskosmosu se objevili jen několik hodin po oznámení odstoupení Dmitry Rogozin z čela Roskosmosu, s novou dohodou to ale zřejmě nesouvisí.

Podobná výměna byla plánovaná už delší dobu, vzájemnou spolupráci Ruska a USA však ohrozila ruská invaze Ukrajiny. Je však otázkou, zda nová dohoda o výměně astronautů svědčí o zklidnění vzájemných vztahů, nebo naopak o rostoucí nedůvěře.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

Načítám stránku...
x zrušit