do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Z vesmírné lodi Sojuz připojené k ISS uniká chladící kapalina

Astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice měli včera vystoupit do volného prostoru, tato mise ale byla zrušena, poté co byl zjištěn únik materiálu z připojené vesmírné lodi Sojuz MS-22. Posádka stanice nyní loď zkoumá pomocí robotického ramene a hledá příčinu. Sojuz MS-22 přivezl v září trojici astronautů a na jaře by je měl zase odvézt, pokud toho loď nebude schopna, Rusko bude muset vyslat prázdnou náhradní.

MiseStartStatus
missions icon Soyuz MS-22 21. 9. 2022 Probíhá
missions icon Soyuz MS-23 20. 2. 2023 Plánovaná


Sojuz

Ruský systém pro dopravu do vesmíru. Kromě raket Sojuz disponuje ruská vesmírná agentura také vesmírnými loděmi Sojuz, které dopravují astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Aktuálně

17.12.
2022
Roskosmos nechal v pátek zažehnout motory Sojuzu, aby zjistili míru poškození lodi. Teplota v kabině při tom dosáhla 30 °C, což je v přijatelném rozmezí. Ostatní systémy pracovaly, jak mají. Zda bude tento Sojuz moci posloužit k návratu posádky na Zemi však zatím není zřejmé.
Vesmírná loď Sojuz MS-22 vynesla 21. září na oběžnou dráhu dva ruské kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitriho Petelina a amerického astronauta Franka Rubia. Jejich mise je plánovaná na půl roku, poté by stejná loď měla trojici astronautů vrátit na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

tag icon
Další články z kategorie
ISS