do not follow here
ISS < LIVING fUTURE

Evropskávesmírná agentura plánuje program komerční přepravy nákladu na ISS

Evropská vesmírná agentura (ESA) se rozhodla vyhlásit soutěž na vývoj komerčních vesmírných lodí pro přepravu nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět do roku 2028. Očekává podobný přínos jako případě společností SpaceX a Northrop Grumman, které vozí náklad pro NASA.V rámci nově vyhlášené soutěže budou evropské společnosti vyvíjet vesmírné lodě pro přepravu nákladu na ISS a potenciálně i jinam na oběžné dráze. První fáze soutěže bude financována z existujících prostředků ESA v hodnotě 75 milionů eur.

Soutěž je inspirována programem NASA Commercial Orbital Transportation Services (COTS), který nabídl financování společnostem na podporu rozvoje přepravních kapacit. Program COTS vedl k tomu, že nákladní loď Dragon společnosti SpaceX dosáhla ISS v roce 2012 a nákladní kosmická loď Cygnus společnosti Orbital Sciences (nyní Northrop Grumman) v roce 2013.

Není jasné, jaký zájem soutěž ESA vyvolá, ale některé evropské společnosti už dříve oznámily plány na nákladní kosmické lodi. Exploration Company pracuje na sérii kapslí s cílem vyslat jednu z nich na ISS již v roce 2027. Na nákladním vozidle spolupracují také firmy Rocket Factory Augsburg, Atmos Space Cargo a OHB.

Program komerční přepravy nákladu je reakcí na doporučení vysoce postavené poradní skupiny, kterou ESA pověřila, aby prozkoumala, co by měla agentura dělat v oblasti vesmírných letů s lidskou posádkou. Tato skupina doporučila ambiciózní evropský program pilotovaných kosmických letů s využitím komerčních přístupů.

ESA neusilovala o okamžitý přechod na vesmírnou loď s posádkou kvůli financování. Agentura bude hledat další financování pro pozdější fáze programu komerční přepravy nákladu na ministerském zasedání v roce 2025.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ISS

tag icon
Další články z kategorie
ISS
Načítám stránku...
x zrušit