Ve vzdálenosti 123 světelných let byla objevena nová exoplaneta z kategorie teplých neptunů

S pomocí vesmírného teleskopu TESS se vědcům podařilo identifikovat novou exoplanetu TOI-1201 b. Nachází se v binárním hvězdném systému vzdáleném 123 světelných let. Podle hustoty a vzdálenosti od hvězdy zařadili astronomové tuto exoplanetu do kategorie tzv. teplých mini-neptunů, tedy plynných planet menších než Neptun a s vyššími teplotami.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá
Exoplaneta, blízko hvězdě

Exoplaneta, blízko hvězděNově objevená exoplaneta obíhá hvězdu TOI-1201 A ve vzdálenosti 0,03 AU, tedy výrazně blíž, než například Merkur, který se pohybuje mezi 0,3-0,46 AU od Slunce. Teploty v atmosféře této planety se pohybují kolem 400 °C.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
TOI-1201 A Červený trpaslík 123.7 1
part of star image
part of star image
TOI-1201 B Červený trpaslík 123.7 0

Mise TESS

Misí vesmírného teleskopu TESS je hledání exoplanet u blízkých jasných hvězd. Využívá k tomu tzv. tranzitů, kdy bedlivě sleduje záři hvězdy a čeká na její pohasnutí. Pokud záře hvězdy fluktuuje pravidelně, mohlo by to být způsobeno přechodem planety před ní. Takové kandidátské planety jsou následně ověřovány dalšími observatořemi. Během dvouleté primární fáze, kdy teleskop prozkoumá na 85 % oblohy vědci očekávají identifikování tisícovky exoplanet.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety