Exoplanety < LIVING fUTURE

Ve vzdálenosti 123 světelných let byla objevena nová exoplaneta z kategorie teplých neptunů

S pomocí vesmírného teleskopu TESS se vědcům podařilo identifikovat novou exoplanetu TOI-1201 b. Nachází se v binárním hvězdném systému vzdáleném 123 světelných let. Podle hustoty a vzdálenosti od hvězdy zařadili astronomové tuto exoplanetu do kategorie tzv. teplých mini-neptunů, tedy plynných planet menších než Neptun a s vyššími teplotami.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Nově objevená exoplaneta obíhá hvězdu TOI-1201 A ve vzdálenosti 0,03 AU, tedy výrazně blíž, než například Merkur, který se pohybuje mezi 0,3-0,46 AU od Slunce. Teploty v atmosféře této planety se pohybují kolem 400 °C.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
TOI-1201 123.7 ly
1 exoplanet

Mise TESS

Misí vesmírného teleskopu TESS je hledání exoplanet u blízkých jasných hvězd. Využívá k tomu tzv. tranzitů, kdy bedlivě sleduje záři hvězdy a čeká na její pohasnutí. Pokud záře hvězdy fluktuuje pravidelně, mohlo by to být způsobeno přechodem exoplanety před ní. Takové kandidátské planety jsou následně ověřovány dalšími observatořemi. 

Během dvouleté primární mise teleskop prozkoumal asi 85 % oblohy. Nyní je v prodloužené fázi mise, při které zkoumá hvězdnou oblohu znovu. Trvat by měla do srpna 2022 a bude mít lehce pozměněné parametry.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety