do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Nová observatoř Very Rubinové by mohla objevit až 5 mezihvězdných planetek ročně

Už za rok, nebo dva bude do provozu uvedena nová observatoř Very Rubinové, která by mohla kromě jiného mohla výrazně pomoci s hledáním mezihvězdných objektů. Observatoř bude schopná během několika dní zmapovat do detailu celou noční oblohu viditelnou z Čile. Díky tomu bude schopna identifikovat i mezihvězdné planetky pohybující se sluneční soustavou na nezvyklých oběžných drahách.Observatoř Very Rubinové (Vera C. Rubin Observatory, původně také LSST - Large Synoptic Survey Telescope) bude kontinuálně snímat oblohu a zaznamenávat pohyb viditelných objektů není změnu jejich zářivosti. Mezi hlavní vědecké cíle observatoře bude patřit hledání gravitačních čoček, supernov a identifikace menších objektů ve sluneční soustavě.

Mezihvězdné planetky astronomové rozpoznají díky jejich nezvyklým oběžným drahám, které napovídají, že přilétly z vnějšku sluneční soustavy. Pro jejich objevení je tedy nezvyklé zkoumat oblohu dlouhou dobu a kontinuálně, aby bylo možné zaznamenat jejich měnící se polohu.

Observatoř Very Rubinové by mohla podle odhadů v nově publikované studii odhalit až 5 mezihvězdných objektů ročně. Toto číslo je nicméně pouze odhad, který vychází z pouhých dvou dosud identifikovaných takových objektů (planetka Oumuamua a kometa Borisov). 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit