do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

Nejrychleji rotující bílý trpaslík se kolem svojí osy otočí jednou za 25 sekund

Ve vzdálenosti 2 000 světelných let se nachází malá hvězda s velkou hustotou, která se kolem svojí osy otočí jednou za pouhých 24,93 sekund. Jedná se o bílého trpaslíka LAMOST J0240+1952, který je součástí binárního systému s trpaslíkem červeným. Jeho rotace je nejrychlejší ze známých hvězd hlavní posloupnosti a bílých trpaslíků. Rychleji už rotují pouze tělesa s ještě větší hustotou, jako jsou neutronové hvězdy nebo černé díry.



Astronomové předpokládají, že sousední červený trpaslík stojí za rychlou rotací toho menšího a zároveň hmotnějšího bílého. Materiál z horních vrstev červeného trpaslíka je gravitací bílého trpaslíka vysáván a dá se předpokládat že kolem něj formuje rychle rotující disk hmoty. Ta, jak dopadá na povrch bílého trpaslíka, jeho rotaci dál zrychluje. Je tak možné, že se v budoucnosti bude točit ještě rychleji.

Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit